Technická univerzita v Košiciach (TUKE) s podporou Európskej univerzity Ulysseus organizovala v októbri 2024 zmiešaný intenzívny vzdelávací program BIP Creative Data Visualisation na tému kreatívnej vizualizácie dát. Podujatie bolo pripravené v spolupráci Fakulty umení TUKE, Ekonomickej fakulty TUKE, UVP TECHNICOM a start-upu Media Art Office (MAO). Podujatie bolo financované z programu Erasmus+.
Skupina dvadsiatich študentov bakalárskeho a magisterského štúdia zo siedmich európskych univerzít mala možnosť preniknúť do problematiky vizualizácie dát, najmä z pohľadu ich kreatívneho spracovania. Program organizovaný v UVP TECHNICOM predstavil študentom viaceré témy v rámci konferenčného formátu Creative Playgrounds za účasti domácich a zahraničných spíkrov, na ktorý nadväzovala práca v skupinách. K riešeným témam patrili napríklad vizualizácia pohybu osôb v rámci mapy mesta či miera kriminality, alebo práca s ekologickými dátami. Pod vedením koučov z TUKE a ďalších partnerských univerzít aliancie Ulysseus (Univerzita v Seville a Univerzita v Janove). Program bol doplnený o špecifické úlohy v teréne, počas ktorej účastníci zbierali rôzne druhy dát pomocou mobilnej aplikácie. Súčasťou programu BIP bola panelová diskusia na tému vizuálnej identity a vizibility, ako i samotnej propagácie Európskej univerzity Ulysseus.
Program BIP poskytol zahraničným študentom skúsenosť s medzinárodným prostredím, ponúkol prístup k súčasným digitálnym nástrojom pre kreatívne spracovanie dát, zároveň tiež ponúkol reflexiu viacerých spoločenských aspektov. Vďaka formátu BIP sa podarilo v programe prepojiť virtuálne webináre s praktickými aktivitami, čo prinieslo účastníkom cenné skúsenosti a netradičnú formu edukácie. Potvrdzuje to aj jeden z koordinátorov programu, doc. Richard Kitta, ArtD. (FU TUKE) – „V rámci tímových projektov boli realizované viaceré zadania na tému vizualizácie dát, pričom študenti mali možnosť venovať sa rôznym technikám. Zároveň mohli využiť vlastnú invenciu a rozvinúť svoje kritické myslenie.“ Pracovné skupiny študentov sa oboznámili s rôznymi softvérovými nástrojmi a naučili sa vytvárať interaktívne a vizuálne atraktívne prezentácie. „Záver fyzickej časti BIP patril komentovaným prehliadkam prezentácií prác vo výstavnom priestore UVP TECHNICOM. Študenti aj experti ocenili príležitosť vyskúšať si predstavenie projektu naživo, netradičným spôsobom,“ poznamenáva ďalšia koordinátorka programu, Ing. Manuela Raisová, PhD. (EkF TUKE).
Program BIP Creative Data Visualisation, pripravený na Technickej univerzite v Košiciach, podporil interdisciplinárnu spoluprácu a kultúrnu výmenu a prepojil študentov a pedagógov z univerzít v Európe, nielen v rámci aliancie Ulysseus. Dôkazom toho, že ani táto stránka BIP-u neostala bez povšimnutia, sú aj reakcie samotných študentov účastníkov:
„Táto skúsenosť bola skutočne nezabudnuteľná. Nielenže som získala cenné vedomosti presahujúce rámec mojej odbornosti, ale zároveň som si na tejto ceste našla mnoho nových skvelých priateľov.“ Hongru Tian (Čína), Université Côte d’Azur, Francúzsko.
„Spoznala som mesto Košice a nových ľudí. Ak sa niekedy naskytne príležitosť opäť sa zúčastniť BIPu TUKE, nenechám si to ujsť,“ Sophia Schwarz, MCI | The Entrepreneurial School®, Rakúsko.
„Veľa som sa naučila, nielen o vizualizácii údajov, ale aj o sebe. Vážim si podporu koordinátorov z TUKE,“ Belén Cisneros Juaréz (Mexiko), Univerzita Côte d’Azur, Francúzsko.
„Ďakujem za možnosť vidieť krásne mesto Košice a byť súčasťou programu. Čas strávený na univerzite medzi ostatnými zahraničnými študentmi bol skvelý, teším sa na návrat,“ Rebecca Valge, Estonian Aviation Academy, Estónsko.
„Spoznala som úžasných ľudí z celého sveta. BIP na TUKE má u mňa svoje špeciálne miesto,“ Prarthana Shivakumar (India), Kaunas University of Technology, Litva.
„Ďakujem za úžasné zážitky počas programu Erasmus BIP. Čas strávený v Košiciach som si naozaj užil a získal cenné vedomosti. Vďaka vášmu úsiliu to bola nezabudnuteľná príležitosť na vzdelávanie,“ Martin Krčma, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne, Česká republika.
Program BIP Creative Data Visualisation už teraz čaká na svoje pokračovanie, ktorého cieľom bude pripraviť študentov rôzneho zamerania pre prax v nových, rozvíjajúcich sa odvetviach, ako napríklad kreatívny priemysel, ale i v ďalších príbuzných oblastiach kultúrneho a kreatívneho priemyslu (CCI, Culture and Creative Industries). Sľubná spolupráca v Ulysseus ekosystéme (medzi partnerskými univerzitami navzájom a s rôznymi kreatívnymi platformami, ako napr. MAO / Media Art Office) podporí rozšírenie tematického záberu aliancie. To si bude vyžadovať najmä vyššiu mieru odbornej komunikácie a rozvoj medziodborovej spolupráce v kontexte súčasnej Európy.
Zmiešané intenzívne programy (BIP)
Zmiešaný intenzívne programy (Blended Intensive Programme) sú krátkodobé intenzívne tréningové programy, v rámci ktorých sa využívajú inovačné spôsoby výučby a učenia sa, vrátane online kooperácie a komunikácie. BIP programy môžu obsahovať učenie sa na základe výziev (challenge-based learning), na riešení ktorých spolupracujú nadnárodné a interdisciplinárne tímy. Zároveň rozvíjajú kolaboratívnu online vzdelávaciu výmenu a tímovú prácu. Tieto programy umožňujú nové a flexibilnejšie formáty mobility, v ktorých sa kombinuje fyzická mobilita s virtuálnou časťou (virtuálny prvok je povinný, fyzická časť musí trvať 5 dní). Virtuálny prvok musí prepájať účastníkov formou online spoločnej práce a zároveň pri špecifických úlohách, ktoré sú integrované do obsahu programu a počítajú sa do celkových vzdelávacích výstupov.
Európska univerzita Ulysseus celkovo plánuje v najbližších štyroch rokoch rôzne BIP programy zamerané na široké spektrum tém – od technických tém (napr. nositeľná elektronika a umelá inteligencia) až po mäkké a interkultúrne zručnosti. Aliancia Ulysseus v rámci svojej širokej ponuky vzdelávacích aktivít ponúka pre študentov a zamestnancov partnerských univerzít množstvo vzdelávacích príležitostí. Bližšie informácie je možné nájsť na webovej stránke Ulysseus Academical Offer.
Okrem vzdelávania ponúka Európska univerzita Ulysseus pre študentov a zamestnancov TUKE množstvo mobilitných príležitostí, ktorých ponuku nájdete na webovej stránke www.erasmus.tuke.sk.
Európska univerzita Ulysseus
Víziou Európskej univerzity Ulysseus je do roku 2030 vytvoriť excelentne uznávanú a medzinárodne atraktívnu európsku univerzitu otvorenú svetu, zameranú na jednotlivca a podporujúcu podnikavosť. Našou ambíciou je tak prispieť k formovaniu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a výskumu, a tým aj k budúcnosti Európy.
Ulysseus, jedna z vyše 60 Európskych univerzít vybraných Európskou komisiou za univerzity budúcnosti, otvára možnosti pre študentov, učiteľov a výskumníkov z partnerských univerzít pre ich vzdelávanie, vzájomné mobility a nové špičkové výskumné projekty. Európska univerzita Ulysseus vznikla v roku 2020 a jej súčasnými členmi sú Univerzita v Seville (Španielsko, koordinátor aliancie), Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Côte d’Azur (Nice, Francúzsko), Technická univerzita v Košiciach, MCI | The Entrepreneurial School® (Innsbruck, Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Helsinki, Fínsko), Univerzita v Münsteri (Nemecko) a Univerzita Čierna Hora (Podgorica, Čierna Hora).
Projekt Európskej univerzity Ulysseus je na Slovensku podporený zo zdrojov Európskej únie a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Ďalšie informácie
- Podujatie bolo spolufinancované zo zdrojov programu Erasmus+.
- Pre viac informácií o podujatí a jeho výsledkoch: www.ulysseus.eu/academic-offer/bip-creative-digital-tools/
- Ďalšie informácie o Európskej univerzite Ulysseus: www.ulysseus.eu