Pracovná skupina WP7 zameraná na rozvoj medzinárodnej mobility Európskej univerzity Ulysseus sa v dňoch 24. – 26. júna 2024 stretla v Nice (Francúzsko) na svojom pravidelnom polročnom stretnutí, ktoré organizovala Univerzita Côte dAzur.

Cieľom stretnutia bolo vyhodnotiť doterajší priebeh aktivít zameraných na podporu mobility študentov a zamestnancov v rámci aliancie a pripraviť plán ďalšieho koordinovaného postupu smerujúceho k dosiahnutiu spoločne zadefinovaných cieľov v tejto oblasti.

Stretnutia, ktoré vytvorilo dynamickú platformu na výmenu osvedčených postupov a inovatívnych stratégií, sa zúčastnili Ulysseus Mobility Officer-i zo všetkých partnerských inštitúcií aliancie a tiež členovia Ulysseus Mobility Steering Committee (spolu 23 účastníkov z 8 krajín). TUKE na podujatí reprezentovala Natália Vašková z rektorátneho Úseku zahraničných vzťahov a mobility.

Účastníci diskutovali o úspešných metódach organizácie mobilitných príležitostí pre študentov a zamestnancov aliancie, pričom zdôraznili význam dôkladného plánovania, kultúrnej citlivosti a spoľahlivých komunikačných kanálov, ako aj dôležitosť koordinovaného postupu pri zvyšovaní povedomia o aliancii a jej aktivitách.

Stretnutie prinieslo pozitívny pocit z dosiahnutého pokroku v oblasti rozvoja mobility ako i odhodlanie napĺňať ďalšie ambiciózne ciele. Podporou prostredia spolupráce a výmenou cenných poznatkov účastníci urobili významný krok smerom k posilneniu medzinárodnej mobility, čo v konečnom dôsledku prinesie prospech širšej komunite Ulysseus a obohatí vzdelávacie skúsenosti študentov a zamestnancov aliancie.

Ďalšie stretnutie pracovnej skupiny je plánované na jeseň v Innsbrucku.

Pracovný balík WP7 Mobility

Pracovný balík WP7 Mobility zabezpečuje v štruktúre Európskej univerzity Ulysseus kľúčové aktivity z pohľadu podpory rozvoja medzinárodnej výmeny študentov a zamestnancov medzi partnermi aliancie. Pracovné tímy WP7 zastrešujú široké spektrum aktivít zameraných na vytváranie príležitostí pre realizáciu fyzickej, zmiešanej a virtuálnej mobility v Ulysseus kampuse. Pri tejto činnosti plne rešpektuje rovnosť príležitostí, inklúziu, ohľaduplnosť voči životnému prostrediu a udržateľnosť.

V rámci aliancie sa WP7 usiluje, prostredníctvom svojich aktivít a podujatí, o posilnenie miery internacionalizácie študentov a zamestnancov a ukotvenie mobility ako pevnej súčasti vysokoškolského vzdelávania študentov na všetkých stupňoch štúdia s diverzifikáciou formátov (fyzická, zmiešaná, virtuálna). Svojou činnosťou tiež podporuje plné využívanie európskych nástrojov, rozšírenie implementácie európskeho preukazu študenta a elektronického portfólia Europass.

Prostredníctvom jasne zadefinovaných cieľov v oblasti mobility (50% študentov absolvujúcich mobilitu do rok 2030) a úspešne rozbehnutých procesov ich napĺňania v rámci Európskej univerzity Ulysseus prispieva pracovný balík WP7 k zosúlaďovaniu a zefektívňovaniu postupov v oblasti propagácie, organizácie, administrácie a vyhodnocovania mobilitných tokov na partnerských inštitúciách.

Medzi aktivity pracovného balíka patrí aj vzájomná koordinácia mobilitných podujatí aliancie (BIP ako zmiešané intenzívne kurzy), individuálnych mobilít medzi partnermi a aktivity pre propagáciu a podporu mobilít na partnerských univerzitách. Pracovný balík WP7 v AR 2023/2024 prispel napr. k úspešnej organizácií podujatí ako Ulysseus Virtual Mobility Fair, workshop k Ulysseus mobilitám v Seville, BIP-y k téme etiky v Seville, rozvoja podnikateľských zručností študentov v Nice, či mestského rozvoja v Košiciach.

Pracovný balík WP7 je na TUKE koordinovaný Natáliou Vaškovou a administratívne podporený rektorátnym Úsekom zahraničných vzťahov a mobility.

Európska univerzita Ulysseus

Víziou Európskej univerzity Ulysseus je do roku 2030 vytvoriť excelentne uznávanú a medzinárodne atraktívnu európsku univerzitu otvorenú svetu, zameranú na jednotlivca a podporujúcu podnikavosť. Našou ambíciou je tak prispieť k formovaniu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a výskumu, a tým aj k budúcnosti Európy.

Ulysseus, jedna z 50 európskych univerzít vybraných Európskou komisiou za univerzity budúcnosti, otvára možnosti pre študentov, učiteľov a výskumníkov z partnerských univerzít pre ich vzdelávanie, vzájomné mobility a nové špičkové výskumné projekty. Európska univerzita Ulysseus vznikla v roku 2020 a jej súčasnými členmi sú Univerzita v Seville (Španielsko, koordinátor aliancie), Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Côte d’Azur (Nice, Francúzsko), Technická univerzita v Košiciach, univerzita MCI | The Entrepreneurial School® (Innsbruck, Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Helsinki, Fínsko), Univerzita v Münsteri (Nemecko) a Univerzita Čierna Hora (Podgorica, Čierna Hora).

Projekt Európskej univerzity Ulysseus je na Slovensku podporený zo zdrojov Európskej únie a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a mládeže SR.

Ďalšie informácie o Európskej univerzite Ulysseus: www.ulysseus.eu

Za fotografie ďakujeme organizátorovi podujatia (Univerzite Côte d’Azur).