Technická univerzita v Košiciach (TUKE) organizovala 16. až 20. júna 2025 druhý ročník podujatia Ulysseus Summer Institute, tentokrát v téme Resilience X-Factor of a City. Cieľom podujatia, určeného pre doktorandov a mladých výskumníkov, bolo umožniť účastníkom hľadať a definovať tzv. X-faktor mesta Košice, ako kombináciu jedinečných vlastností a charakteristík, ktoré ho robia atraktívnym a výnimočným, naprieč piatimi témami: 15-minútové mesto (15-Minute City), zelené klimaticky odolné mesto (Green Climate Resilient City), inteligentné mesto (Smart City), prosperujúca ekonomika (Sustainable Economics), občianska veda a zapojenie verejnosti (Citizen Science and Engagement). Podujatie, iniciované Ekonomickou fakultou TUKE v spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky TUKE ako aj Stavebnou fakultou TUKE, umožnilo pozvať do Košíc svetových odborníkov na tému mestského rozvoja a prinieslo podnetné diskusie a cenné poznatky práve pre rozvoj metropoly východného Slovenska.
Letná škola bola aktivitou Európskej univerzity Ulysseus, organizovaná pod záštitou Regional Science Association International (RSAI) a pripravená v spolupráci s partnerskou univerzitou Univerzitou Côte d’Azur (UniCA; Francúzsko). Aktivita bola praktickým výstupom pôsobenia prvej spoločnej Ulysseus výskumnej skupiny (zameranej na ekonomiku a inteligentné mestá).
Akciu podporili svojou účasťou uznávaní experti ako Carlos Moreno (autor konceptu 15 minútového mesta), Peter Nijkamp a Karima Kourtit (Holandsko), Neil Reid (USA), Alexandru Banica (Rumunsko), Luca Zamparini (Taliansko) a Umut Türk (Turecko). Ulysseus bol aktívne zastúpený výskumníkmi ako Paulo de Moura a Guilhem Lecouteux (UniCA), tímom z Ekonomickej fakulty TUKE (Peter Džupka, Miriam Šebová a Lenka Maličká), Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE (Erik Kajáti a Ľubomír Urblík), a Stavebnej fakulty TUKE (Martina Zeleňáková a Natália Junáková).
Účastníci letnej školy
Účastníkmi letnej školy bolo celkovo 23 doktorandov a mladých výskumníkov z 9 univerzít: 18 doktorandov z členských univerzít Ulysseus (USE, UniCA, UniGe) a ďalších partnerských univerzít TUKE (Liverpool John Moores univerzita, Veľká Británia; Univerzita Pardubice, Česká republika; Technická univerzita v Drážďanoch, Nemecko; Ion Mincu Univerzita architektúry a urbanizmu Bukurešť, Rumunsko a Technická univerzita v Kaunase, Litva). Skupinu zahraničných účastníkov doplnili 3 účastníci zo Slovenska (EkF a SjF TUKE). Účastníci pochádzali zo 4 kontinentov a 11 krajín (Francúzsko, India, Irán, Kuba, Mjanmarsko, Nemecko, Pakistan, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, a Slovensko).
Letná škola bola realizovaná formou zmiešaného intenzívneho programu (Blended Intensive Programme; BIP) a podporila internacionalizáciu a mobility študentov.
Rozmanitý program
Program ponúkol pestrú zmes kvalitných prednášok, workshopov, práce v teréne a praktických aktivít, vďaka ktorým mohli účastníci preskúmať rôzne aspekty mestského rozvoja Košíc.
Fyzickej časti podujatia predchádzala úvodná online časť k téme a organizácii. Podujatie otvorili na pôde Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM zástupca vedenia univerzity, prorektor pre vedu, výskum a doktorandské štúdium Ivo Petráš, a dekan EkF Michal Šoltés, ako aj vzácni hostia. Tému letnej školy uviedli vo forme prednášok pozvaní experti.

Prvý deň vyvrcholil v Kasárňach Kulturpark medzinárodnou konferenciou zo série Leading Minds venovanej rozvoju miest a inováciám pod názvom Mestá ako motory rastu a blahobytu vo fragmentovanej globálnej ekonomike. V programe konferencie vystúpil ako rečník aj Paul Krugman, laureát Nobelovej ceny za ekonómiu (USA/online), Carlos Moreno, Peter Nijkamp, Karima Kourtit, a Michal Hladký. Konferenciu organizovalo Creative Industry Košice v spolupráci s Mestom Košice, TUKE, a ďalšími partnermi.

Nasledujúce dni prebehli najmä v priestoroch UVP TECHNICOM nielen vo forme prednášok a workshopov ale hlavne intenzívne v tímoch (v rámci bloku Hack the City). Študenti mali počas celého týždňa, v rámci každodenného bloku Meet the Professors, možnosť osobne konzultovať problematiku s pozvanými expertmi. V programe nechýbala ani práca v teréne: návšteva partnerských spoločností (Siemens Healthineers, Letisko Košice), vybraných laboratórií v rámci kampusu TUKE, Študentských domov TUKE na Jedlíkovej ulici, a komentovaná prehliadka mesta Košice.

V predposledný deň, v bloku Bootcamp, dokončovali tímy svoje návrhy na X-faktory Košíc a zároveň si mohli v pivovare Hostinec vypočuť inovatívnu prednášku celosvetovo uznávaného profesora Neila Reida („The Beer Professor“) z Univerzity v Tolede (USA).

Týždňové snaženie tímov kulminovalo v posledný deň, kedy tímy dostali priestor odprezentovať svoje zistenia a návrhy. Prezentácie boli doplnené diskusiou s expertmi a pozvanými hosťami.

Čo povedali o podujatí účastníci?
Victor Marquet-Saget (Univerzita v Seville, Španielsko): „Ako doktorand architektúry som na Letnej škole Ulysseus 2025 s názvom „Resilience X-Factor of a City“ považoval za fascinujúce rôzne prístupy k pojmu odolnosti. Či už prostredníctvom študentských návrhov počas našich bootcamp projektov, alebo vďaka skvelým prednášajúcim, ako boli Carlos Moreno, Karima Kourtit či Paul Krugman a mnohí ďalší, získané poznatky o tomto komplexnom koncepte boli pre môj výskum veľmi užitočné.
Celý program bol veľmi komplexné podujatie, kde sme mali príležitosť učiť sa, ale aj pracovať v skupinách prostredníctvom workshopov, pričom ja som bol súčasťou skupiny „15-minútová univerzita“, čo je veľmi poučný koncept, ktorého som bol viac než rád. Som tiež hlboko vďačný za pomoc, ktorá mi bola ponúknutá ako zrakovo postihnutému študentovi. Organizátori a študenti boli vždy k dispozícii pre čokoľvek, čo som potreboval, a dokonca mi boli k dispozícii aj špecializované nástroje, aby som mohol sledovať akúkoľvek prednášku. Teším sa na ďalšie podujatia!“
Nayab Ali (Univerzita v Janove, Taliansko): „Účasť na Letnej škole Ulysseus BIP bola pre mňa skutočne zmysluplnou skúsenosťou. Program nám dal príležitosť preskúmať myšlienku toho, čo robí mesto odolným, nielen prostredníctvom prednášok, ale aj prostredníctvom návštev mesta a učenia sa z reálnych príkladov. Užívala som si prácu v skupinách so študentmi z rôznych krajín, čo mi pomohlo vidieť veci z nových perspektív. Atmosféra bola priateľská a organizátori boli počas celého týždňa veľmi nápomocní. Celkovo to bola skvelá rovnováha medzi učením, zdieľaním nápadov a spoznávaním kultúry Košíc.“
Htoo Sunn Thawdar (Univerzita Pardubice, Česká republika): „Účasť na letnej škole TUKE Ulysseus BIP Summer Institute bola pre mňa zážitkom, ktorý mi otvoril oči. Program skvele skombinoval prednášky, skupinovú prácu, individuálne stretnutia s profesormi a terénne aktivity, ktoré nám pomohli preskúmať zložité výzvy, ktorým dnes čelia mestá. Získali sme poznatky nielen od uznávaných profesorov a expertov, ale aj prostredníctvom zmysluplných výmen názorov s kolegami doktorandmi a mladými výskumníkmi z celej Európy. Každý deň bol plný podnetných diskusií, a to ako na oficiálnych stretnutiach, tak aj počas neformálnych chvíľ strávených objavovaním krás Košíc. Samotné mesto sa stalo súčasťou vzdelávacieho procesu. Táto skúsenosť ma prinútila pozrieť sa na môj vlastný výskum novými očami a pripomenula mi, že učenie môže byť rovnako o ľuďoch a mieste, ako aj o teórii.“
Syed Amir Hashmi (Technická univerzita v Kaunase, Litva): „Účasť na Blended Intensive Programme (BIP) na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE) s názvom „Resilience X-Factor of a City“ bola skutočne neuveriteľným zážitkom. Od nášho príchodu bol program plný nezabudnuteľných momentov – počnúc prehliadkou kampusu so sprievodcom, kde sme po prvýkrát videli fascinujúci bezdverový výťah „Paternoster“, ktorý je sám o sebe symbolom inovácie.
Počas celého týždňa sme mali príležitosť stretnúť sa s profesionálmi a výskumníkmi z rôznych oblastí, ktorí nám predniesli pútavé prezentácie o odolnosti miest a udržateľnom rozvoji miest. Každá sekcia ponúkla nové pohľady a praktické riešenia, ktoré môžu mestá prijať na zvýšenie ich odolnosti voči budúcim výzvam – environmentálnym, sociálnym a ekonomickým. Jedna z hlavných tém programu bola zameraná na zlepšenie kampusu TUKE, a to nielen fyzicky, ale aj intelektuálne a sociálne – čím sa z neho stáva model udržateľnosti a odolnosti. Multidisciplinárny prístup, ktorý prijala TUKE a jej partneri, urobil proces učenia veľmi pútavým a progresívnym.
Ako účastník reprezentujúci Technickú univerzitu v Kaunase som sa cítil poctený nielen tým, že som sa mohol učiť od takejto váženej skupiny prednášajúcich – vrátane niektorých s prepojením na úspechy na úrovni Nobelovej ceny – ale aj aktívne prispievať prezentovaním v skupinovom prostredí. Bola to cenná platforma pre výmenu vedomostí aj osobný rast. Okrem akademického zážitku bola pohostinnosť a organizácia podujatia skutočne vynikajúca. Od uvítacej večere až po záverečné stretnutie bolo všetko premyslene usporiadané, čo podporilo prepojenie medzi účastníkmi a poskytlo nádherný kultúrny úvod do Košíc.
Na záver, tento BIP program bol dokonalou kombináciou vzdelávania, spolupráce, kultúrnej výmeny a inovácie. Do Litvy sa vraciam s novými poznatkami, skvelými spomienkami a silnejšími akademickými kontaktmi a z celého srdca ďakujem Technickej univerzite v Košiciach a všetkým organizátorom za to, že z toho urobili taký zmysluplný zážitok.“
Pouria Motalebi (Univerzita Liverpool John Moores, Veľká Británia): „Možnosť zúčastniť sa letného tréningového programu „Resilience X-Factor of a City“ v Košiciach bola obohacujúcou a inšpiratívnou skúsenosťou. Každodenné stretnutia „Meet the Professors“ patrili k hlavným momentom programu – poskytli cennú spätnú väzbu a rady k môjmu doktorandskému výskumu. Spolupráca s medzinárodnými odborníkmi a kolegami vytvorila podnetné akademické prostredie a prednášky aj workshopy ponúkli zaujímavé pohľady na mestské výzvy. Živá kultúra a bohaté dedičstvo Košíc obohatili celý zážitok a prepojili akademický rast s hodnotným kultúrnym poznávaním. Tento program bol veľmi prínosný pre môj výskum aj profesionálny rozvoj.“
Vyhodnotenie podujatia a poďakovanie partnerom a sponzorom
Letná škola Resilience X-Factor of a City priniesla množstvo inšpiratívnych momentov a inovatívnych myšlienok, ktoré majú potenciál pozitívne ovplyvniť univerzitný kampus a rozvoj mesta Košice. Intenzívny týždeň, naplnený prednáškami, workshopmi, terénnymi prácami a dynamickými diskusiami, transformoval Košice na centrum inovatívneho myslenia a medzinárodnej spolupráce v oblasti mestského rozvoja.
Záverečné prezentácie jasne preukázali, že X-faktor mesta Košice spočíva nielen v bohatej histórii a kultúre, ale predovšetkým v jeho výnimočnej schopnosti adaptácie a inovácie. Návrhy a vízie prezentované mladými výskumníkmi ponúkli konkrétne a realizovateľné riešenia, ktoré môžu signifikantne prispieť k zlepšeniu kvality života v kampuse TUKE v prepojení na mesto.
Úspešná realizácia tejto letnej školy by nebola možná bez neúnavnej podpory a efektívnej spolupráce medzi TUKE, jej partnerskými univerzitami (najmä v rámci Európskej univerzity Ulysseus), renomovanými odborníkmi z celého sveta a rozsiahlym prispením sponzorov a partnerov.
Vyjadrujeme úprimnú vďačnosť všetkým, ktorí sa podieľali na uskutočnení tohto podujatia. Sme presvedčení, že podobné iniciatívy nám umožnia ďalej detailne skúmať a definovať kľúčové “X-faktory” nášho mesta. Osobitne ďakujeme partnerom a sponzorom podujatia: The Regional Science Academy (TRSA), RSAI, Creative Industry Košice, VISIT Košice, Cyklokuchyňa Košice a CTP Invest SK, spol. s r.o.
Európska univerzita Ulysseus
Víziou Európskej univerzity Ulysseus je do roku 2030 vytvoriť excelentne uznávanú a medzinárodne atraktívnu európsku univerzitu otvorenú svetu, zameranú na jednotlivca a podporujúcu podnikavosť. Našou ambíciou je tak prispieť k formovaniu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a výskumu, a tým aj k budúcnosti Európy.
Ulysseus, jedna zo 65 aliancií Európskych univerzít vybraných Európskou komisiou za univerzity budúcnosti, otvára možnosti pre študentov, učiteľov a výskumníkov z partnerských univerzít pre ich vzdelávanie, vzájomné mobility a nové špičkové výskumné projekty. Európska univerzita Ulysseus vznikla v roku 2020 a jej súčasnými členmi sú Univerzita v Seville (Španielsko, koordinátor aliancie), Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Côte d’Azur (Nice, Francúzsko), Technická univerzita v Košiciach, univerzita MCI | The Entrepreneurial School® (Innsbruck, Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Helsinki, Fínsko), Univerzita v Münsteri (Nemecko) a Univerzita Čierna Hora (Podgorica, Čierna Hora).
Európska univerzita Ulysseus je na Slovensku podporená zo zdrojov Európskej únie a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Ďalšie informácie o Európskej univerzite Ulysseus: www.ulysseus.eu
Ďalšie informácie
- Podujatie bolo spolufinancované zo zdrojov programu Erasmus+
- Pre viac informácií o podujatí a jeho výsledkoch: tuke.sk
- Ďalšie informácie o Európskej univerzite Ulysseus: ulysseus.eu
Za fotografie ďakujeme Daniele Surmikovej a Kataríne Valentovej.
