Technická univerzita v Košiciach (TUKE) organizovala 8. až 12. júla 2024 unikátnu letnú školu pod názvom Summer Institute: Exploring the X-Factor of a City určenú pre doktorandov a mladých výskumníkov. Cieľom podujatia bolo umožniť účastníkom hľadať a definovať tzv. X-faktor mesta Košice, ako kombináciu jedinečných vlastností a charakteristík, ktoré ho robia atraktívnym a výnimočným, naprieč piatimi témami: inteligentné mesto (Smart City), udržateľné mesto (Sustainable City), prosperujúce mesto (Prosperous City), šťastné mesto (Happy City) a žijúce mesto (Living City). Podujatie, iniciované Ekonomickou fakultou TUKE, umožnilo pozvať do Košíc svetových odborníkov na tému mestského rozvoja a prinieslo podnetné diskusie a cenné poznatky práve pre rozvoj metropoly východného Slovenska.

Letná škola bola aktivitou Európskej univerzity Ulysseus, organizovaná pod záštitou Regional Science Association International (RSAI) a pripravená v spolupráci s partnerskými univerzitami Univerzitou v Seville (USE; Španielsko), Univerzitou Côte d’Azur (UniCA; Francúzsko) a Univerzitou v Janove (UniGe; Taliansko). Podujatie bolo výnimočné tiež tým, že sa uskutočnilo v spolupráci s mestom Košice a jeho mestskými organizáciami, ich experti boli celý čas k dispozícii na konzultácie a sprevádzanie po meste. Aktivita bola praktickým výstupom pôsobenia prvej spoločnej Ulysseus výskumnej skupiny (zameranej na ekonomiku a inteligentné mestá).

Akciu podporili svojou účasťou uznávaní experti ako Carlos Moreno (autor konceptu 15 minútového mesta) a Catherine Gall (Francúzsko), Peter Nijkamp a Karima Kourtit (Holandsko), Neil Reid (USA) a Umut Türk (Turecko). Ulysseus bol aktívne zastúpený výskumníkmi ako Pedro Palos (USE), Alessio Tei a Claudio Ferrari (UniGe), Paulo Moura (UniCA) a tímom z Ekonomickej fakulty TUKE (Oto Hudec, Peter Džupka, Miriam Šebová, Lenka Maličká a Tomáš Želinský).

Účastníci letnej školy

Účastníkmi letnej školy bolo celkovo 29 doktorandov a mladých výskumníkov z 8 univerzít: 18 doktorandov z členských univerzít Ulysseus (USE, UniCA, UniGe) a ďalších partnerských univerzít TUKE (Univerzita Pardubice, Česká republika; Univerzita Eötvös Loránd, Maďarsko a Technická univerzita v Kaunase, Litva). Skupinu zahraničných účastníkov doplnilo 11 účastníkov zo Slovenska (TUKE, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Inštitút pre klímu a rozvoj, EHMK Trenčín 2026). Účastníci pochádzali zo 4 kontinentov12 krajín (Bangladéš, Čile, Ghana, India, Irán, Pakistan, Palestína, Sýria, Španielsko, Taliansko, Ukrajina a Slovensko).

Letná škola bola realizovaná formou zmiešaného intenzívneho programu (Blended Intensive Programme; BIP) a podporila internacionalizáciu a mobility študentov.

Rozmanitý program

Program ponúkol pestrú zmes kvalitných prednášok, workshopov, práce v teréne a praktických aktivít, vďaka ktorým mohli účastníci preskúmať rôzne aspekty mestského rozvoja Košíc.

Fyzickej časti podujatia predchádzala úvodná online časť k téme a organizácii.

Podujatie bolo otvorené na pôde rektorátu TUKE za účasti vedenia univerzity a vzácnych hostí a tému uviedli vo forme prednášok pozvaní experti. Mesto Košice prejavilo podujatiu veľkú vážnosť a podporu a keynote spíkri boli oficiálne prijatí v Starej radnici viceprimátorom Marcelom Gibódom. Prvý deň vyvrcholil v Kasárňach Kulturpark večernou konferenciou 15-minútové mesto, v programe vystúpili rečníci Carlos Moreno, Peter Nijkamp, Catherine Gall a Karima Kourtit. Konferenciu organizovalo Creative Industry Košice v spolupráci s  Košickým samosprávnym krajom, Mestom Košice, TUKE a ďalšími partnermi.

Nasledujúce dni prebehli najmä v priestoroch Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM nielen ako prednášky a workshopy ale hlavne intenzívne v tímoch (v rámci bloku Hack the City). Študenti mali počas celého týždňa, v rámci každodenného bloku Meet the Professors, možnosť osobne konzultovať problematiku s pozvanými expertmi. V programe nechýbala ani práca v teréne: obhliadka mesta a zelene, návšteva Magistrátu mesta Košice, servisného centra spoločnosti ANTIK Telecom, IDS Východ, Starej Sladovne či výstup na vyhliadkovú vežu Hradová.

V predposledný deň, v bloku Bootcamp, dokončovali tímy svoje návrhy na X-faktory Košíc a zároveň si mohli v pivovare Hostinec vypočuť inovatívnu prednášku celosvetovo uznávaného profesora Neila Reida („The Beer Professor“) z Univerzity v Tolede (USA).

Týždňové snaženie tímov kulminovalo v posledný deň, kedy tímy dostali priestor odprezentovať svoje zistenia a návrhy. Prezentácie boli doplnené diskusiou s expertmi a pozvanými hosťami. Práca účastníkov nekončí, nakoľko počas letných mesiacov vylepšia a dokončia svoje návrhy, na základe spätnej väzby z diskusií.

Čo povedali o podujatí účastníci?

Maria Lozano Gómez (Univerzita v Seville): Letná škola bola úžasnou príležitosťou dozvedieť sa, priamo od renomovaných akademikov, o výskume v rozvoji miest ako aj o návrhu inkluzívnych a dostupných priestorov. Počas podujatia sme mohli použiť rôzne metodológie a formáty spoločnej práce, vďaka čomu sa vytvoril úzky a priamy kontakt medzi všetkými účastníkmi, čím sa posilnili nové siete a otvorili možnosti pre budúci výskum s multidisciplinárnym prístupom. Letná škola bola veľmi praktická a umožnila nám zažiť mesto Košice na vlastnej koži, aby sme ho spoznali a mohli navrhnúť jeho X-faktory.

Ola Qasseer (ELTE Budapešť): Účasť na letnej škole Exploring the X-Factor of a City v Košiciach znamenala pre mňa neuveriteľne obohacujúcu skúsenosť. Spojenie teoretických poznatkov s reálnymi mestskými experimentmi mi umožnilo hlbšie pochopiť výzvy a riešenia v oblasti plánovania mesta. Jedným z veľmi silných momentov bolo zapojenie sa do spolupráce s renomovanými vedcami, ktorí nám poskytli cenné poznatky, mentorstvo a možnosti nadväzovania kontaktov. Okrem toho lokalita Košíc so svojou bohatou históriou a živou kultúrou ponúkla príležitosť preskúmať kultúrne dedičstvo mesta, zapojiť sa do spolupráce s miestnou komunitou a užiť si spoločenské aktivity. Pre mňa, ako doktorandku, to bola fantastická skúsenosť na akademickej aj odbornej úrovni.

Pedro Coneja (Univerzita v Seville): Letná škola Exploring the X-Factor of a City organizovaná v rámci Ulysseus kampusu bola pre mňa neuveriteľne obohacujúca. Interaktívne stretnutia a keynote prednášky renomovaných vedcov, ako sú Carlos Moreno a Peter Nijkamp, mi poskytli hlboký pohľad na dynamiku miest a integráciu veľkých dát. Účasť na letnej škole vo mne zanechala hlboký dojem, najmä vďaka možnosti osobne sa zapojiť do diania v meste. Táto osobná skúsenosť bola pre môj výskum na nezaplatenie, pretože mi umožnila priamo pozorovať mestskú dynamiku a získať praktické poznatky, ktoré dopĺňajú môj teoretický rozhľad.

Jawad Ullah Jan (Univerzita v Janove): V rámci mojej doktorandskej cesty som sa zúčastnil niekoľkých letných škôl, ale tá, ktorú organizovala TUKE v Košiciach, bola výnimočná. Nasadenie organizátorov a časovanie podujatia boli vynikajúce. Od skupinových diskusií a prednášok až po interaktívne workshopy, každá aktivita bola zameraná na rozvoj našich mäkkých zručností a akademický pokrok. Konzultácie v rámci bloku Meet the Professors nám poskytli príležitosť načerpať nové nápady a energiu od uznávaných profesorov z celého sveta. Okrem akademickej práce nás bavila a motivovala široká škála voľno-časových aktivít, ako napríklad prehliadka mesta, návšteva reštaurácií a parkov. Tieto aktivity boli nielen príjemné, ale uľahčovali aj tímovú prácu a sociálnu interakciu. Celkovo bola táto letná škola dokonalou kombináciou vzdelávania a zábavy, ktorá nás obdarovala cennými vedomosťami, posilnila sebavedomie a priniesla nám nádherné spomienky do konca života 😊

Vyhodnotenie podujatia a poďakovanie partnerom a sponzorom

Letná škola Exploring the X-Factor of a City priniesla nespočetné množstvo inšpiratívnych momentov a prelomových myšlienok, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na rozvoj Košíc. Týždeň plný prednášok, workshopov, terénnych prác a živých diskusií premenil Košice na epicentrum inovatívneho myslenia a medzinárodnej spolupráce v oblasti mestského rozvoja.

Záverečné prezentácie odhalili, že X-faktor mesta Košice nespočíva len v jeho histórii a kultúre, ale aj v jeho schopnosti adaptovať sa a inovovať. Návrhy a vízie mladých výskumníkov ponúkli konkrétne riešenia, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu kvality života v meste.

Úspech tejto letnej školy by nebol možný bez neúnavnej podpory a spolupráce medzi TUKE, jej partnerskými univerzitami (najmä v rámci Európskej univerzity Ulysseus), odborníkmi z celého sveta a množstvom sponzorov a partnerov.

Sme nesmierne vďační všetkým, ktorí prispeli k realizácii tohto podujatia, a tešíme sa na ďalšie podobné iniciatívy, ktoré nám umožnia ďalej skúmať a definovať X-faktory nášho mesta. Osobitne ďakujeme partnerom a sponzorom podujatia: The Regional Science Academy (TRSA), RSAI, Mesto Košice, Creative Industry Košice, VISIT Košice, Hotel Crystal, Slovensko-francúzsky univerzitný inštitút (SFUI), Antik Telecom a KOSIT.

Európska univerzita Ulysseus

Víziou Európskej univerzity Ulysseus je do roku 2030 vytvoriť excelentne uznávanú a medzinárodne atraktívnu európsku univerzitu otvorenú svetu, zameranú na jednotlivca a podporujúcu podnikavosť. Našou ambíciou je tak prispieť k formovaniu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a výskumu, a tým aj k budúcnosti Európy.

Ulysseus, jedna z 50 európskych univerzít vybraných Európskou komisiou za univerzity budúcnosti, otvára možnosti pre študentov, učiteľov a výskumníkov z partnerských univerzít pre ich vzdelávanie, vzájomné mobility a nové špičkové výskumné projekty. Európska univerzita Ulysseus vznikla v roku 2020 a jej súčasnými členmi sú Univerzita v Seville (Španielsko, koordinátor aliancie), Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Côte d’Azur (Nice, Francúzsko), Technická univerzita v Košiciach, univerzita MCI | The Entrepreneurial School® (Innsbruck, Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Helsinki, Fínsko), Univerzita v Münsteri (Nemecko) a Univerzita Čierna Hora (Podgorica, Čierna Hora).

Projekt Európskej univerzity Ulysseus je na Slovensku podporený zo zdrojov Európskej únie a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a mládeže SR.

Ďalšie informácie

  • Podujatie bolo spolufinancované zo zdrojov programu Erasmus+.
  • Pre viac informácií o podujatí a jeho výsledkoch: tuke.sk.
  • Ďalšie informácie o Európskej univerzite Ulysseus: ulysseus.eu

Za fotografie ďakujeme Tomáš Pitka, Daniela Surmiková, Jakub Valent, Katarína Valentová.