V máji (24.-26.) sa výskumníci Technickej university v Košiciach vďaka projektu Compass (satelitný projekt aliancie Ulysseus) mohli zúčastniť Dní výskumníkov na Univerzite v Janove. Tie boli venované témam kultúrneho dedičstva, kultúry a umenia ale aj komplementárnym aspektom tém digitalizácie, ako je robotika a umelá inteligencia v týchto oblastiach.

Služobnej cesty do Talianska sa zúčastnilo celkom 9 výskumníkov z TUKE, ktorí prejavili záujem o kooperačné activity s partnermi aliancie Ulysseus. Svoje zastúpenie tak našla Fakulta umení, Ekonomická fakulty, Strojnícka fakulta či Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií.

Vznikajúce aj existujúce spolupráce

Dni výskumníkov sa v poslednej dobe osvedčili ako mimoriadne efektívny nástroj na nadväzovanie nových projektových a výskumných spoluprác ako aj posilňovanie tých existujúcich.

Okrem pokračujúcich spoluprác Fakulty umení s Univerzitou v Janove sa diskutovalo aj o spoločných projektových zámeroch na témy digitálneho umenia alebo robotiky v oblasti biomedicíny, kde má silné zastúpenie Strojnícka fakulta TUKE.

Dátam v turizme sa na TUKE venujú pracovníci z Oddelenia geo a montánneho turizmu na FBERG TUKE. Práve na túto tému sa začala spolupráca s Univerzitou Haaga-Helia vo Fínsku, ktoré je v tejto oblasti veľmi ďaleko a tieto skúsenosti by sme vedeli zaviesť aj v regiónoch Slovenska v spoločnom projekte.

Na spomínané oblasti spolupráce mali kolegovia z TUKE bilaterálne stretnutie s prorektorom Univerzity v Janove, Fulviom Maastrogiovannim, ktorý sa profesionálne venuje oblasti umelej inteligencie a robotiky. Zazneli aj konkrétne témy pod výzvami Horizont Európa, ktoré obe univerzity spolu plánujú rozvíjať.

Ako sa môžem zúčastniť aj ja?

Ak vás sieťovacie príležitosti na spoluprácu zaujali, pozrite si informácie o plánovaných podujatiach projektu COMPASS. Nájdete ich na tejto stránke.

V prípade záujmu si požiadajte o zamestnaneckú mobilitu cez Erasmus+, ktorou si cestu môžete uhradiť. Vo vybraných prípadoch, kedy nie je možné uhradiť cestu cez Erasmus, je možné financovať tieto náklady aj z projektu COMPASS.

Tím UVP Technicom sa teší na vaše námety na projektové a výskumné spolupráce s partnermi Ulysseus.

Na začiatok Vám odporúčame vypočuť si podcast na túto tému s univerzitnou koordinátorkou programu Erasmus, Natáliou Vaškovou (kliknite na obrázok).

O projekte Compass

Projekt COMPASS, ako tzv. satelitný projekt aliancie Ulysseus, pripravuje alianciu k tomu, aby sa stala modelom excelentnosti európskej univerzity prostredníctvom výskumu a inovácií. Ide o projekt financovaný z programu Horizont 2020 a je vlajkovou loďou pre spoločnú výskumnú a inovačnú stratégiu aliancie Ulysseus. Projekt, ktorý je súčasťou programu Veda so spoločnosťou a pre spoločnosť programu Horizont 2020 (SwafS), uľahčí transformačný proces aliancie Ulysseus smerom k tomu, aby sa stala európskou univerzitou prostredníctvom spoločnej stratégie výskumu a inovácií, ktorá následne skonsoliduje jej inovačný ekosystém.

Viac informácií: ulysseus.eu/compass