Raňajky Ulysseus IH TUKE: Ako dostať výsledky výskumu do praxe

17. jún 2025

Ako vytvoriť z nápadu inovatívne riešenie, ktoré zaujme priemyselných partnerov z praxe a prinesie hodnotu aj mimo akademickej sféry? Odpoveď na túto otázku hľadali výskumníci Technickej univerzity v Košiciach počas júnového stretnutia zo série Raňajky Ulysseus inovačného hubu, ktoré sa uskutočnilo 19. júna 2025 v priestoroch UVP TECHNICOM.

V prvej časti podujatia sa účastníci dozvedeli, ako funguje jeden z najúspešnejších modelov transferu technológií v Európe: Zuzana Kasanová, ktorá pôsobí ako Business Development Manager v Spin-off & Innovation Unit na KU Leuven, priblížila prax belgickej univerzity – vrátane podpory výskumníkov, zakladania spin-offov a motivácií pre vedecké tímy na komercializáciu výsledkov výskumu.

Druhou časťou podujatia účastníkov previedol Peter Čižmár, právny špecialista TUKE pre oblasť duševného vlastníctva a transferu technológií. Načrtol praktické kroky a rámce, ktoré majú výskumníci na TUKE k dispozícii v prípade záujmu o aplikáciu výskumných výsledkov v praxi – vrátane právnych a organizačných aspektov.

Diskusia ukázala, že o túto tému je medzi výskumníkmi veľký záujem. Účastníci ocenili konkrétne príklady, ktoré ilustrovali cestu od výskumu k trhu, ako aj otvorený dialóg o možnostiach, ktoré TUKE poskytuje.

V UVP TECHNICOM aktívne rozbiehame systematickú podporu transferu technológií. Budujeme interné kapacity v oblasti ochrany duševného vlastníctva, komercializácie aj právneho poradenstva, aby sme vedeli výskumným tímom ponúknuť konkrétnu a praktickú pomoc. Zároveň mapujeme výskumný potenciál pracovísk TUKE a tvoríme prehľadné profily, ktoré pomôžu lepšie prepojiť univerzitu s potrebami priemyslu.

Navštevujeme firmy, konferencie, aj samotné výskumné tímy na TUKE – spoznávame ľudí, technológie a hľadáme cesty, ako ich priblížiť k trhu. Vzniká aj prvá ucelená brožúra o transferových aktivitách TUKE, interný informačný leták pre výskumníkov a databáza technológií, ktorá má ambíciu zjednodušiť spoluprácu s komerčným prostredím.

Naším cieľom je budovať mosty medzi vedou a biznisom – a vytvárať podmienky pre nové partnerstvá, aplikovaný výskum aj vznik spin-off firiem.

Podujatie organizoval Ulysseus inovačný hub pri TUKE, ktorý sa zameriava na podporu výskumu s dopadom – najmä v oblasti digitálnej transformácie priemyslu. Raňajky boli súčasťou dlhodobej snahy univerzity budovať interné kapacity pre efektívny transfer technológií a podporu tvorby inovácií.

Európska univerzita Ulysseus

Víziou Európskej univerzity Ulysseus je do roku 2030 vytvoriť excelentne uznávanú a medzinárodne atraktívnu európsku univerzitu otvorenú svetu, zameranú na jednotlivca a podporujúcu podnikavosť. Našou ambíciou je tak prispieť k formovaniu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a výskumu, a tým aj k budúcnosti Európy.

Ulysseus, jedna zo 65 aliancií Európskych univerzít vybraných Európskou komisiou za univerzity budúcnosti, otvára možnosti pre študentov, učiteľov a výskumníkov z partnerských univerzít pre ich vzdelávanie, vzájomné mobility a nové špičkové výskumné projekty. Európska univerzita Ulysseus vznikla v roku 2020 a jej súčasnými členmi sú Univerzita v Seville (Španielsko, koordinátor aliancie), Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Côte d’Azur (Nice, Francúzsko), Technická univerzita v Košiciach, univerzita MCI | The Entrepreneurial School® (Innsbruck, Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Helsinki, Fínsko), Univerzita v Münsteri (Nemecko) a Univerzita Čierna Hora (Podgorica, Čierna Hora).

Európska univerzita Ulysseus je na Slovensku podporená zo zdrojov Európskej únie a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

Ďalšie informácie o Európskej univerzite Ulysseus: www.ulysseus.eu

Ulysseus inovačný hub pri Technickej univerzite v Košiciach

Ulysseus prináša unikátny prístup k vytváraniu a rozvíjaniu inovačného ekosystému (Ulysseus kampus) podporujúceho otvorenú vedu, výskum a inovácie v koncepte univerzity otvorenej svetu. Súčasťou Ulysseus kampusu je sieť ôsmych inovačných hubov (Innovation Hubs, IH). IH sú tematicky orientované na osem špecifických a interdisciplinárnych výskumno-vývojových výziev, ktoré sú zároveň prioritnými oblasťami inovačných stratégií RIS3 miest a regiónov aliancie, súčasťou cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDG), Európskej zelenej dohody (European Green Deal) a klastrov programu Horizont Európa. Ulysseus IH pri Technickej univerzite v Košiciach (IH TUKE) je tematicky orientovaný na problematiku digitalizácie a digitálnej transformácie priemyslu. Je súčasťou UVP TECHNICOM, čo mu umožňuje plne sa integrovať do univerzitného inovačného ekosystému. IH TUKE otvára TUKE ekosystém do Ulysseus komunity – s komunitou prepája univerzitný potenciál (výskumníkov, pracoviská, infraštruktúru, digitálne inovačné huby a centrá excelencie), regionálnych partnerov (z verejného a súkromného sektora).

IH TUKE je plne integrovaný do ďalších iniciatív TUKE v oblasti podpory digitalizácie a digitálnej transformácie – napr. DIH TECHNICOM a EDIH CASSOVIUM.

Udialo sa

Plánované aktivity