V dňoch 30. septembra – 1. októbra 2024 sa uskutočnilo stretnutie pracovnej skupiny Ulyssea pre kariérny rozvoj – Career Development Working Group (CDWG). Stretnutie prebehlo v Centre podpory študentov na Univerzite v Münsteri a zúčastnili sa ho reprezentanti partnerských univerzít aliancie Ulysseus, prezenčne alebo online. Za Technickú univerzitu v Košiciach bola prítomná PhDr. Radka Čopková, PhD. (Ekonomická fakulta a Centrum sociálno-psychologickej podpory TUKE).
Cieľom stretnutia bolo prepojenie kariérnych centier na partnerských univerzitách, výmena skúseností z oblasti ich pôsobenia vrátane exkurzie v Kariérnom centre domácej univerzity, ktoré slúži ako ukážkový príklad poskytovania tohto typu služieb študentom.
Skupina CDWG má, v rámci pracovného balíka WP3 projektu Ulysseus, za úlohu vytvorenie online kurzu s názvom “Applying for Jobs and Internships in Ulysseus Countries”. Na stretnutí sa podarilo definovať princípy kooperácie medzi členmi pracovnej skupiny, ako aj systém práce. Definované boli základné obsahové prvky kurzu, úlohy sa zadelili medzi členov skupiny a určili sa termíny online stretnutí v horizonte niekoľkých mesiacov.
„Stretnutie tejto pracovnej skupiny bolo veľmi obohacujúce. Veľmi si cením, že sme sa jednohlasne zhodli na systéme práce, aby bolo vždy jasné, aké sú ďalšie kroky, kto je za ne do akej miery zodpovedný a aké konkrétne výsledky sú očakávané. Tieto kroky zvyšujú pravdepodobnosť kvalitne odvedenej práce, ktorá vo výsledku bude slúžiť pre rozvoj študentov naprieč všetkými partnerskými inštitúciami,“ uviedla na margo stretnutia PhDr. Radka Čopková, PhD.
Pracovný balík WP3 s názvom „Rozvoj ľudského kapitálu pre budúcnosť“ v rámci projektu Ulysseus je zameraný na integráciu akademickej ponuky aliancie a implementáciu inovatívnych pedagogických prístupov. Jeho cieľom je vytvoriť a konsolidovať vzdelávací a pedagogický ekosystém, ktorý zahŕňa vývoj spoločných študijných programov, flexibilné vzdelávacie cesty, mikroosvedčenia a kariérne rozvojové aktivity. Tento pracovný balík podporuje prepojenie vzdelávania, výskumu a inovácií prostredníctvom inovatívnych vzdelávacích metód a zlepšovania pedagogických kompetencií, aby sa podporil regionálny aj medzinárodný rozvoj a reagovalo sa na potreby trhu práce. V rámci TUKE je pracovný balík vedený prorektorom pre vzdelávanie Dr. h. c. prof. Ing. Miroslav Kelemen, DrSc.
Za fotografie ďakujeme Nike Gais Fotografie.
Európska univerzita Ulysseus
Víziou Európskej univerzity Ulysseus je do roku 2030 vytvoriť excelentne uznávanú a medzinárodne atraktívnu európsku univerzitu otvorenú svetu, zameranú na jednotlivca a podporujúcu podnikavosť. Našou ambíciou je tak prispieť k formovaniu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a výskumu, a tým aj k budúcnosti Európy.
Ulysseus, jedna z vyše 60 Európskych univerzít vybraných Európskou komisiou za univerzity budúcnosti, otvára možnosti pre študentov, učiteľov a výskumníkov z partnerských univerzít pre ich vzdelávanie, vzájomné mobility a nové špičkové výskumné projekty. Európska univerzita Ulysseus vznikla v roku 2020 a jej súčasnými členmi sú Univerzita v Seville (Španielsko, koordinátor aliancie), Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Côte d’Azur (Nice, Francúzsko), Technická univerzita v Košiciach, univerzita MCI | The Entrepreneurial School® (Innsbruck, Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Helsinki, Fínsko), Univerzita v Münsteri (Nemecko) a Univerzita Čierna Hora (Podgorica, Čierna Hora).
Projekt Európskej univerzity Ulysseus je na Slovensku podporený zo zdrojov Európskej únie a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Ďalšie informácie o Európskej univerzite Ulysseus: www.ulysseus.eu