Kľúčovým momentom Európskej univerzity Ulysseus je zapojenie študentov a študentiek do jej aktivít. Na 8 partnerských univerzitách aliancie ich študuje vyše 228 tisíc. Študenti tak cez spoluprácu v jednotlivých pracovných balíkoch a orgánoch aliancie majú možnosť priamo ovplyvňovať a skvalitňovať dianie v projekte.
Pre posilnenie študentského zapojenia vzniká nová študentská asociácia Ulysseus Student Association (UlySA), ktorá sa stane hlavnou platformou spolupráce a reprezentácie študentstva v Európskej univerzite Ulysseus. Práve TUKE je lídrom aktivít, ktoré vedú ku založeniu a nastaveniu fungovania UlySA (úloha T1.3), čím nadväzuje na úsilie vyvinuté v rámci prvej fázy projektu Ulysseus. Pracovnú skupinu zodpovednú za rozbehnutie asociácie zloženú zo zástupcov všetkých ôsmych partnerov vedie Aneta Bobenič Hintošová (Rektorát, Úsek zahraničných vzťahov a mobility).
Skupina Ulysseus študentských ambasádorov na TUKE
Novým prvkom aktivít TUKE v rámci aktuálnej fázy projektu Ulysseus je rozbehnutie činnosti skupiny Ulysseus študentských ambasádorov. Úlohou ambasádorov a ambasádoriek je zdieľať informácie o dianí v aliancii medzi študentmi na ich domovských fakultách, zbierať spätnú väzbu a podnety na projekt, pôsobiť ako zástupcovia študentov v štruktúrach aliancie, zapájať sa do lokálneho diania v projekte a participovať na založení a nastavení fungovania UlySA.
Skupina pozostáva z 13 študentov: Jakub Kurty (FBERG), Kristína Talianová (FMMR), Petra Kolembusová (SjF), Michaela Vaľovská (FEI), Mária Grazianová (SvF), Filip Nagy (EkF), Róbert Ropovík (FVT), Tamara Kovaľová (FU), Matej Ščerba (LF), Lenka Bubeňková (predsedkyňa Študentskej časti Akademického senátu TUKE) a troch zástupcov ukrajinských študentov Daria Kurish (SjF), Dmytro Pylypenko (FBERG), Volodymyr Tymofiiv (LF).
Séria design-thinking workshopov so študentskými ambasádormi
Pre skupinu študentských ambasádorov na TUKE pripravila pracovná skupina sériu dvoch pilotných design-thinking workshopov, ktorých cieľom bolo identifikovať potreby študentov v súvislosti s ich zapojením do UlySA, navrhnúť aké aktivity a úlohy by mala UlySA pokrývať, diskutovať o tom aké role, zodpovednosti by mali študenti zastávať a stanoviť rámcovú náplň ich činnosti.
Workshopy prebehli 29. mája a 18. júna v UVP TECHNICOM s facilitátorkou Miriam Šebovou (EkF).
Úvodný workshop (29. mája)
Úvodného workshopu sa zúčastnilo 10 študentských ambasádorov. Na úvod podujatia boli účastníci rámcovo oboznámení s projektom Ulysseus a špecificky s postavením UlySA v komunite Ulysseus. Pre ďalšiu časť workshopu sa účastníci rozdelili do troch tímov, v ktorých pomocou design-thinking metódy formulovali ciele a aktivity UlySa.
V prvej fáze (empatizácia) každý tím navrhol 2 persóny, t.j. dva typy študentov/študentiek, vytvoril k nim empatickú mapu a uvažoval nad ich potrebami vo vzťahu ku UlySA. Následne skupiny vzájomne diskutovali svoje nápady a zistenia. Táto aktivita odkryla rôznorodé potreby študentov a ukázala výzvy pre UlySA, aby pokrývala komplex aktivít a úloh.
V ďalšej fáze workshopu (ideácia) sa členovia jednotlivých tímov zamýšľali nad zadanými otázkami týkajúcimi sa pôsobenia UlySA. Svoje riešenia zdieľali najprv v rámci tímu a následne pred celou skupinou. Nasledoval plodný brainstorming, s kľúčovými výstupmi vo vzťahu k UlySA.
Účastníci sa zhodli, že UlySA by mala byť komplexnou asociáciou, členom ktorej sa má automaticky stať každý študent partnerskej univerzity Ulysseus. Náplň jej činnosti môže byť široká: popri podpore mobilít (odchádzajúcich aj prichádzajúcich študentov), má realizovať poradenstvo pre študentov a zabezpečovať zdieľanie poznatkov a skúseností študentov, ktorí sa na mobilitách zúčastnili, vrátane zberu spätných väzieb od študentov. Mala by zabezpečovať aj kariérne poradenstvo pre študentov, najmä možnosti brigád a kariérneho rozvoja v zahraničí s využitím partnerských univerzít. Ďalšou žiaducou oblasťou je poradenstvo v oblasti duševného zdravia. Návrhy na konkrétne aktivity, ktoré by mohla UlySA realizovať, zahŕňali rôznorodé prednášky a workshopy (napr. tréning ako napísať životopis; techniky na zvládanie stresu; manažment času a pod.), zriadenie kontaktného miesta, kde by bol študentom v konkrétnom čase poskytovaný poradenský servis.
Nadväzujúci workshop (18. júna)
Workshopu 18. júna sa zúčastnilo 7 študentských ambasádorov, vrátane 1 online účastníčky. Úvodná časť workshopu bola venovaná diskusii o spôsobe vnútorného fungovania tímu ambasádorov a jeho pôsobenia so širším projektovým tímom Ulysseus na TUKE – identifikácii, čo študenti potrebujú vo vzťahu k sebe samým, vo vzťahu ku skupine, vo vzťahu k tímu Ulysseus a čo potrebuje tím Ulysseus vo vzťahu k nim, resp. celej skupine ambasádorov. Nasledovala diskusia a formulácia konkrétnych záverov („dohôd“).
V druhej časti workshopu boli pomocou brainstormingu identifikované role, ktoré by v rámci lokálnej skupine UlySA mali byť pokryté. Každý účastník pracoval najprv individuálne a následne bola v celej skupine diskutovaná dôležitosť jednotlivých rolí ako aj ich rámcová obsahová náplň. Počas leta majú prebehnúť diskusie k rozdeleniu rolí medzi študentmi a mapovanie kľúčových zručností potrebných pre jednotlivé role v tíme študentských ambasádorov.
Študentskí ambasádori sa dohodli na ochote vzájomnej spolupráce, súčinnosti, vzájomnom zdieľaní informácií a skúseností, spätnej väzbe medzi sebou, aj vo vzťahu k tímu Ulysseus, využívanie komunikačných kanálov UlySA, potrebe reakcie na požiadavky, svedomitosti a dochvíľnosti pri plnení stanovených úloh. Na druhej strane očakávajú podporu a vedenie zo strany tímu Ulysseus a motiváciu a benefity za aktívnu angažovanosť. Predpokladajú spoluprácu s existujúcimi študentských organizáciami na fakultách a TUKE.
Ďalšie kroky
Workshopy priniesli množstvo potrebných vstupov do kreovania UlySA, ako pre lokálne snahy na úrovni TUKE, tak aj pre celkové snahy na úrovni aliancie Ulysseus. Pracovná skupina k UlySA sa následne stretla 27. júna, aby vyhodnotila analýzu súčasného stavu zapojenia študentov do aktivít aliancie a prediskutovala ďalší postup súvisiaci so zakladaním asociácie. Tieto činnosti by mali vyvrcholiť na jeseň, počas novembrového výročného summitu projektu v Nice, kedy by malo byť organizované prvé stretnutie UlySA.
Na lokálnej úrovni nás čaká definovanie úloh študentov v rámci lokálnej skupiny UlySA, kontakt a komunikácia s existujúcimi študentskými organizáciami pri TUKE (ESN, BEST, IAESTE) a plánovanie prvých reálnych aktivít.
Za fotografie ďakujeme Anete Bobenič Hintošovej a Viliamovi Fedákovi.
Európska univerzita Ulysseus
Víziou Európskej univerzity Ulysseus je do roku 2030 vytvoriť excelentne uznávanú a medzinárodne atraktívnu európsku univerzitu otvorenú svetu, zameranú na jednotlivca a podporujúcu podnikavosť. Našou ambíciou je tak prispieť k formovaniu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a výskumu, a tým aj k budúcnosti Európy.
Ulysseus, jedna z 50 európskych univerzít vybraných Európskou komisiou za univerzity budúcnosti, otvára možnosti pre študentov, učiteľov a výskumníkov z partnerských univerzít pre ich vzdelávanie, vzájomné mobility a nové špičkové výskumné projekty. Európska univerzita Ulysseus vznikla v roku 2020 a jej súčasnými členmi sú Univerzita v Seville (Španielsko, koordinátor aliancie), Univerzita v Janove (Taliansko), Univerzita Côte d’Azur (Nice, Francúzsko), Technická univerzita v Košiciach, univerzita MCI | The Entrepreneurial School® (Innsbruck, Rakúsko) a Univerzita aplikovaných vied Haaga-Helia (Helsinki, Fínsko), Univerzita v Münsteri (Nemecko) a Univerzita Čierna Hora (Podgorica, Čierna Hora).
Projekt je podporený zo zdrojov Európskej únie a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a mládeže SR.
Ďalšie informácie o Európskej univerzite Ulysseus: www.ulysseus.eu