17. júna 2022 sa uskutočnilo finále 9. ročníka súťaže pre stredoškolákov Eurofondue v priestoroch UVP TECHINCOM. Súťaž organizovala Ekonomická fakulta TUKE v spolupráci s portálom EURACTIV Slovensko a s podporou Európskej komisie.Záštitu nad súťažou prevzal europoslanec Martin Hojsík.

 Na finále sa prezentovalo päť tímov so zaujímavými projektami, ktoré by mohli zlepšiť ich okolie. Prezentácie posudzovala odborná porota zložená zo zástupcov Ekonomickej fakulty TUKE, Košického samosprávneho kraja a Kancelárie Martina Hojsíka.  

 Zaujímavé nápady, kreatívne prezentácie a inšpiratívna diskusia vytvorili skvelú atmosféru finále. Stredoškoláci ukázali talent zaujať a presvedčiť o svojom projekte.

 Porota najviac ocenila tím z Gymnázia L. Stöckela v Bardejove, ktorý si ju získal precíznym spracovaním, prezentáciou a prínosom pre komunitu aj životné prostredie. Zuzana Kozubová, Zuzana Minčáková, Ema Krupová a Marek Zamborský tak pocestujú do Európskeho parlamentu do Štrasburgu za pripravenie projektu „Nenahraditeľný pomocník človeka“. Cieľom projektu je príprava vzdelávacích aktivít nielen o včelách pre študentov školy aj pre verejnosť. Zájazd ako hlavnú cenu súťaže venoval europoslanec Martin Hojsík a vecné ceny daroval VÚC Košice.

 Zdieľané druhé miesto získal projekt „Komunitná záhrada vo Varhaňovciach“ vypracovaný študentkami a študentmi Súkromná strednej športovej školy ELBA v Prešove. Druhým oceneným projektom s týmto umiestnením bol „Náučný včelí chodník Včely v meste“, ktorý odprezentoval kolektív študentiek zo Spišskej Novej Vsi. Tretie miesto patrilo projektu „Komunitný podnik Zdieľané zelené Podpoľanie“ z Obchodnej akadémie v Detve.

 V diskusii s Martinom Hojsíkom na tému „Ako by mohlo vyzerať moje mesto v roku 2050“ rezonovali najmä výzvy, ktorým dnes mestá čelia. Tešíme sa, že stredoškolákov súťaž inšpirovala aktívne reagovať na problémy svojho okolia a držíme im palce, aby sa im projekty podarili zrealizovať.