Rebríček agentúry Reuters, ktorý pravidelne porovnáva vysoké školy na základe inovácií, ovládajú americkej univerzity. Medzi európskymi školami sa v porovnaní najlepšie umiestnila belgická Katholieke Universiteit Leuven. Slovenské inštitúcie v rebríčku chýbajú.

Rebríček, ktorý pre agentúru Reuters zostavuje spoločnosť Clarivate Analytics, hodnotí inovačný výkon jednotlivých vysokých škôl, teda koľko a aké dôležité inovácie si môžu školy pripísať na svoje konto. Aby mohla škola do rebríčka vôbec preniknúť, musela v posledných piatich rokoch podať aspoň 70 žiadostí o patent u Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO).

Rebríčku jednoznačne vládnu americkej inštitúcie. Medzi stovkou najviac inovatívnych škôl sveta ich je zo Spojených štátov 46 a v prvej desiatke sa ich umiestnilo hneď osem. Na druhom mieste sa s veľkým odstupom umiestnilo Nemecko, ktoré v rebríčku reprezentuje deväť univerzít, tesne za ním je Francúzsko s ôsmimi školami.

Japonsko, Južná Kórea a Veľká Británia majú v rebríčku po šiestich školách. Z Číny sa možno prekvapivo umiestnili iba 4 školy. Holandsko a Švajčiarsko obsadili po troch priečkach, Belgicko, Kanada a Singapur po dvoch a Dánsko reprezentuje jedna inštitúcia. Celkovo tak Európa získala 32 priečok v rebríčku, čo je o päť viac ako v minulom roku.

Top 10 najinovatívnejších univerzít:

Celý rebríček ako aj možnosť porovnania univerzít nájdete na stránkach Reuters.

Použité informácie z portálu vedavyzkum.cz.

Článok prevzatý z innonews.blog