Innovation Days, alebo aj i-Days 2021, je séria podujatí, ktoré sa konajú v krajinách Európskej únie pod záštitou spoločnosti EIT Health. Podujatie má na starosti Innovlab Startup Center Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Tento rok ho organizoval štvorčlenný tím v zložení: Lenka Adamová, Andrea Lovacká, Alica Náročná Gold a Milan Varga, ktorí Innovation Days pripravili vo virtuálnom priestore.

„Innovation Days patrí už tradične medzi udalosti, ktoré organizujeme na jeseň. Osobne som veľmi rád, že sa nám na Innovation Days z roka na rok darí posúvať ďalej. Ukážkou toho je aj tento ročník. Síce bol účasťou menší, ale o to kvalitou nápadov lepší,“ dodáva Milan Varga, Lead of Innovlab StartUp Center DT ITSO SK.

INOVATÍVNE NÁPADY HODNOTÍ ODBORNÁ POROTA

Cieľom podujatia je poskytnúť priestor mladým a talentovaným ľuďom s prelomovými a realizovateľnými nápadmi v oblasti digitálneho zdravia, telemedicíny a umelej inteligencie, ktorí chcú svoje idey posunúť na vyššiu úroveň.

Všetky projekty hodnotila odborná porota v zložení Gabriel Fedák, Jozef Harbulyak, Milan Varga a Peter Bryel.

„Tento ročník bol zaujímavý z pohľadu rôznorodosti nápadov a impulzov, ktoré účastníci priniesli k pomyselnému stolu. Môžem povedať, že účastníci svojimi nápadmi rozšírili obzor aj porotcom a aj napriek faktu, že event bol virtuálny, účastníci nás dokázali vtiahnuť do ich myslenia a vnímania potreby, ktorú chceli svojimi nápadmi zaplniť,” hovorí porotca Jozef Harbulyak

„Všetky riešenia boli spracované vo vysokej kvalite a v prípade niektorých tímov bolo viditeľné, že nad svojím nápadom už strávili niekoľko týždňov. Osobne sa mi taktiež veľmi páčilo riešenie bionickej ruky, ktorá má v sebe rôzne senzory tlaku, teploty a pod., čo zvýši používateľovi komfort pri používaní a taktiež mu umožní prepojenie a ovládanie mobilnou aplikáciou,” dodáva za porotcov Gabriel Fedák.

VÍŤAZNÁ APLIKÁCIA BLOODSHARE

Tím Dual 2 v zložení Radovan Balazs, Adam Firda a Norbert Attila Szőke vytvoril aplikáciu Bloodshare, ktorá má motivovať mladých ľudí k darovaniu krvi. Tím Dual 2 využil prázdne miesto na trhu. „Na Slovensku chýba centralizovaná aplikácia na darovanie krvi. Podľa štatistík, ktoré sme mali k dispozícii, vyše 30 % darcov chýba modernizácia prostredia, elektronická pozvánka a vyše 34 % darcov je nespokojných s organizáciou odberov,“ vysvetľuje zástupca tímu, Norbert Szőke.

Kvôli pandémii sa znížilo darovanie krvi až o 74 %, čo môže viesť k vážnym problémom. Podľa štatistík národnej transfúznej služby je priemerný vek darcu 37 rokov. „Táto aplikácia má motivovať mladých ľudí, aby chodievali darovať krv a ten priemerný vek sa znížil aspoň o 10 rokov,“ dodáva.

Aplikácia Bloodshare by vyriešila takmer všetky problémy a sprehľadnila celý proces darovania. Zlúčila by všetky organizácie, ktoré vykonávajú darovanie krvi. Aplikácia ponúka používateľovi prehľad o tom, aká krvná skupina je v jeho lokalite nedostatková, taktiež môže dostávať notifikácie o urgentnej pomoci v rámci darovania krvi pre konkrétnu osobu. Používatelia aplikácie by za darovanie získali benefity v podobe zliav pri nákupoch do obľúbených obchodov. Okrem toho by táto aplikácia mala slúžiť aj ako nástroj pre zníženie byrokracie. Každý používateľ aplikácie by mal vygenerovaný vlastný QR kód, po naskenovaní ktorého by získali zdravotníci všetky dôležité informácie.

„Víťaznému tímu držím palce v medzinárodnom kole a verím, že ak sa podarí zrealizovať ich nápad, poskytneme im potrebný mentoring a support. Toto víťazné riešenie by pozitívne prospelo regiónu aj Slovensku, nakoľko je problém s darovaním krvi dlhodobý,“ hovorí Milan Varga.

STARTUPY BIONIC HAND A WELLNESSO

Na druhom mieste sa umiestnil projekt Maroša Stredanského a Michala Frištika, startup Bionic hand – vývoj bionickej ruky na amputovanú končatinu. Tím vyvinul model myolytickej protézy, ktorá sa nasadí na kýpeť amputovanej končatiny. Model je ovládaný prostredníctvom akčného potenciálu získaného zo svalov, čím dokáže ovládať motory na ruke.

Momentálne zostavujú ďalší prototyp, ktorý by už mal mať pekný dizajn a hlavne emg snímače umiestnené v sockete protézy. Do protézy by chceli umiestniť taktiež kameru spolu so snímačom vzdialenosti na rozpoznávanie objektov a senzory, ktoré budú emulovať dotyk prstov. „Stratégia je momentálne dokončiť v horizonte 3 – 6 mesiacov prototyp, ktorý sme odprezentovali a začat protézu testovať na pacientovi. Vieme už o pár ľudoch, ktorí nemajú hornú končatinu a radi by sme im ponúkli naše riešenie výmenou za poskytnuté dáta a feedback,“ vysvetľuje Maroš Stredanský.

Tretie miesto získala aplikácia Welnesso, projekt Daniely Chovancovej a jej tímu. Vytvorili web pre rýchle vyhľadávanie, porovnanie a rezervácie termínov v beauty sektore. Ich najbližšie kroky vedú k vydaniu beta verzie produktu Wellnesso s kampaňou na sociálnych sieťach.

„Neustále zbierame feedback, čím sa snažíme kreovať produkt nielen funkcionálne, ale aj z biznis stránky, aby boli všetky strany spokojné. Je pred nami určite aj výzva priniesť na trh beauty&wellness služieb potrebnú digitalizáciu. Sme dobre pripravení na ďalšie fázy projektu, ktoré ale vyžadujú získanie externého financovania pre vývoj a marketing, ak má byť produkt naozaj úspešný. Sme len na začiatku našej cesty, ale veríme, že náš produkt má zmysel a je po ňom dopyt, to nás naďalej poháňa nevzdať sa a pracovať s čo najlepším výsledkom,“ predstavuje ďalšie plány Daniela Chovancová.

Kontakt pre média: lenka.adamova@t-systems.com

Článok prevzatý z innovlab.sk