4.10.2022 Univerzitný vedecký park TECHNICOM

Prvá unikátna inovačná konferencia Healthcare 2022 priniesla 4. októbra do Košíc zaujímavých a skúsených prednášajúcich, ktorí diskutovali na témy ako Sovereign Cloud, Analýza dát pri identifikácii nových biomarkerov v zdravotníctve, Umelá inteligencia v zdravotníctve, Kognitívna starostlivosť, Prístup k trh digitálnych technológií, Aditívna výroba v medicíne, Bionické riešenie ručných protéz. Diskutované boli aj možnosti financovania projektov z fondov EÚ. Konferencia bola ukončená panelovou diskusiou.

Prezentácie najnovších technologických trendov ukázali, že Slovensko má naozaj veľký potenciál napredovať v tejto oblasti, a to aj vďaka talentovaným odborníkom, ktorí sa na konferencii prezentovali ako rečníci.

„Je dôležité, aby sme podporovali a potvrdzovali dôležitosť akademickej obce, výskumných ústavov, ale aj startupov, pretože spoločne dokážeme robiť viac. A na prvej Healthcare Conference sa nám podarilo poukázať na toto dôležité prepojenie a tiež na výnimočné inovatívne produkty, ktoré z tohto spojenia vznikli. Myslím si, že IT technológie ponúkajú toho skutočne dosť, čo môžeme využiť na digitalizáciu, automatizáciu a inovácie v zdravotníctve. V Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia (DT ITSO SK) podporujeme vývoj inovatívnych produktov – napríklad Cognity Care alebo Sovereign Cloud,“ uviedol Andreas Truls, Managing Director DT ITSO SK.

Healthcare Conference dala priestor aj mladým talentom a startupom. Maroš Stredanský, študent TUKE, vo svojom príspevku odprezentoval projekt bionickej protézy ruky, ktorá je ovládaná akčným potenciálom získaným zo svalov. „Projekt bionickej protézy ruky som začal realizovať v mojej bakalárskej práci. Odvtedy som sa vo výskume značne posunul. Moja protéza sa od iných líši v tom, že dokáže v reálnom čase prijímať signály z povrchu pokožky pacienta a tieto signály protéza dokáže pomocou systému umelej inteligencie v reálnom čase klasifikovať do určitých pohybových gest ako je napríklad otvorenie či zatvorenie dlane, ako aj viac špecifické úchopové vzory – napríklad úchop pera. Vo svojom projekte sa snažím o to, aby sa protéza stala plnohodnotnou náhradou zdravej ruky čo je samozrejme neľahká úloha. Mojou najväčšou ambíciou je, aby protéza dokázala prispôsobiť úchop podľa tvaru a váhe objektov, ktoré sa pacient snaží uchytiť,“ vysvetľuje Stredanský. 

Prepojenie informačných technológií a umelej inteligencie má pre spoločnosť veľký význam. „Inovácie v zdravotníctve sú hybnou silou a zameriavajú sa aj na problém starnutia populácie, vývoj demografickej krivky a tiež na nedostatok zdravotníckeho personálu. Našim cieľom je zamerať sa na inovácie, ktoré by mohli efektívne pomáhať v oblasti transformácie a digitalizácie zdravotníctva, ako aj využitia umelej inteligencie v prospech precíznej diagnostiky pacientov nielen na Slovensku,“ zhrnul Ján Majoroš zo spoločnosti Siemens Healthineers Slovakia, ktorá patrí medzi globálnych lídrov vo vývoji inovatívneho softvéru a riešení pre zdravotníctvo.

Na tému využívania prístrojov v praxi viedol prednášku profesor Radovan Hudák z TUKE, ktorý sa vo výskume zaoberá aditívnou výrobou implantátov na mieru. Umelá hrudná kosť, časť lebečnej kosti či sánka sú chirurgicky implantované pacientom. Výskum a vývoj v oblasti personalizovaných implantátov pomocou 3D tlače zlepšil kvalitu života a zachránil život tisíckam pacientov na Slovensku a vo svete. Ide o unikátne inžinierske diela vytvorené pomocou digitálnych technológií aplikované v klinickej praxi. 

3D tlač v medicíne

Po bohatom programe si účastníci konferencie pozreli laboratóriá TUKE, vybavené špičkovými zariadeniami, ktoré pomáhajú odborníkom a študentom v ich výskumnej práci, napríklad 3D tlačiarňami, ktoré sa používajú v biomedicíne, v priemysle, pri modelovaní prototypov a ich simulácii.

Ďakujeme Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia za možnosť stáť pri celej organizácii a ďakujeme dalším partnerom Deloitte, Siemens Healthineers, UPJŠ a Inovačnému centru Košického samosprávneho kraja.