V dnešnej dobe, keď mladí ľudia čelia akademickému tlaku, výzvam spojeným s rovnováhou medzi školou a osobným životom, technologickým a informačným výzvam či sociálnemu tlaku, je dôležité, aby mali v univerzitnom prostredí ľahko dostupnú podporu. Veľmi efektívnymi nástrojmi  ako podporiť well-being študentov sú programy rovesníckeho poradenstva. Jeden taký program v súčasnosti štartuje aj na TUKE. Buddy program rovesníckeho poradenstva bude určený pre všetkých študentov potrebujúcich pomoc pri zvládaní akademických alebo osobných výziev. Buddy program vzniká s cieľom pomôcť študentom a študentkám pri adaptácii na vysokoškolské prostredie a zlepšiť ich duševnú pohodu. Jeho cieľom bude vytvoriť bezpečný a podporný priestor, kde študenti môžu nájsť nielen praktické informácie o univerzite, ale aj porozumenie, povzbudenie a emocionálnu podporu. Program bude realizovaný v spolupráci s Ulysseus Student Association (UlySA) a v rámci aktivít novo-založeného Oddelenia podpory a služieb študentom.

Buddy bude vyškolený dobrovoľník z radov študentov, ktorý bude poskytovať podporu svojim spolužiakom. Bude im pomáhať s orientáciou v univerzitnom prostredí, poskytne dôležité informácie o škole, výučbe a dostupných zdrojoch pomoci, bude vedieť včas identifikovať psychické ťažkosti a  nasmerovať študenta k ďalšej pomoci. Zároveň bude pôsobiť ako mentor v oblasti zvládania stresu a duševnej pohody a poskytuje podporu pri akademických aj osobných výzvach. Nepôjde len o poskytovanie akademickej pomoci, ale aj o vytváranie vzťahov, budovanie komunity a podporu v  prostredí, kde na to nikto nemusí byť sám.

Peer podpora je dnes jedným z najrozšírenejších a najefektívnejších spôsobov podpory duševného zdravia a well-beingu študentov. Na zahraničných univerzitách je prirodzenou a osvedčenou súčasťou podporných systémov, preto som rada, že tento prístup môžeme priniesť aj na našu univerzitu. Základom peer podpory je myšlienka, že študenti si najlepšie rozumejú medzi sebou a môžu si vzájomne pomôcť pri zvládaní akademických aj osobných výziev.

Výsledky štúdie OECD o sekundárnych vplyvoch COVID-19 poukázali na to, že veľká časť študentov trpela mierne závažnými symptómami úzkosti a depresie. Zároveň sa ukázalo, že študenti uprednostňujú bezplatnú a neformálnu psychologickú podporu pri prežívaní distresu a jasne definovanú cestu k pomoci v prostredí univerzity. Buddy systém, ktorý spúšťame na TUKE v spolupráci s Ulysseus Student Association, je preto dôležitým krokom k vytvoreniu bezpečného priestoru, kde študenti nájdu podporu od svojich rovesníkov,“ uviedla koordinátorka programu PhDr. Radka Čopková, PhD.

„Teší ma, že tak veľa študentov sa rozhodlo zapojiť do programu a na základe vlastných skúseností s adaptáciou na vysokoškolské prostredie chcú podporovať svojich mladších spolužiakov. Verím, že Buddy systém prinesie nielen konkrétnu pomoc tým, ktorí ju potrebujú, ale zároveň prispeje k budovaniu komunity, ktorá si uvedomuje dôležitosť duševného zdravia a vzájomnej podpory,“ doplnila PhDr. Radka Čopková, PhD.

Program bol prvýkrát predstavený študentom v januári na raňajkách s Ulysseus inovačným hubom. V uplynulých týždňoch prebehol nábor záujemcov o zapojenie do programu a prvou aktivitou bude úvodné školenie Buddy študentov v marci, nevyhnutné pre získanie potrebných zručností a certifikácie. Samotný Buddy program bude pre všetkých študentov TUKE dostupný od nového akademického roka.

Ulysseus Student Association (UlySA) je študentská organizácia v rámci Európskej univerzity Ulysseus, ktorá prepája študentov z partnerských univerzít a vytvára priestor na medzinárodnú spoluprácu, výmenu skúseností a podporu ich akademického aj osobného rozvoja. UlySA na TUKE chce aktívne prispievať k vytváraniu inkluzívneho a podporného prostredia pre študentov, organizovať rôzne podujatia a iniciatívy zamerané na well-being, networking a neformálne vzdelávanie študentov.