Akútne nám chýbajú odborníci v kybernetickej bezpečnosti aj povedomie. Profesionáli aj študenti si môžu vyskúšať účasť v kyberbezpečnostnej hre

Európe chýba 168-tisíc profesionálov kybernetickej bezpečnosti[1], Slovensko odhaduje aktuálne potreby na 10-tisíc odborníkov vo všetkých segmentoch a rôznej špecializácie. Dopyt sa zvýšil v ostatných dvoch rokoch v celom svete. Prispievajú k tomu práca a vzdelávanie na diaľku, nástup cloudových a virtuálnych technológií aj agresívny nárast kybernetickej kriminality.

„V kybernetickej bezpečnosti sa spájajú technológie, legislatíva aj sociálne vedy. Dynamika sektoru je taká obrovská, že riešenie nám prinesie iba intenzívna spolupráca rôznych sektorov,“ vysvetľuje Rastislav Janota, riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. „Potrebujeme pracovať na zvýšení povedomia, doplniť vzdelávanie a zároveň postaviť do prvej línie skúsených odborníkov. A najmä otvorene komunikovať.“

Príspevkom odbornej komunity k vzdelávaniu aj budovaniu povedomia je kyberbezpečnostná hra CyberGame určená pre študentov, talentovaných hráčov, programátorov aj profesionálov rôznej úrovne. Začína sa 1. marca, bude trvať desať týždňov a obsahuje úlohy rôznej náročnosti. Je určená pre individuálnych hráčov a v prípade firiem a inštitúcií môže slúžiť ako skvelá tréningová platforma.

Slovenskej ekonomike aj správe štátu chýbajú audítori aj manažéri kybernetickej bezpečnosti, zamestnávatelia hľadajú vývojárov, developerov, architektov aj analytikov. V spoločnosti chýbajú súdni znalci a kriminalistickí špecialisti v tejto oblasti, projektoví manažéri a na všetkých úrovniach vzdelávania aj učitelia a lektori.

Pre odborníkov z kybernetickej bezpečnosti sa zároveň vytvárajú stále nové oblasti uplatnenia v zdravotníctve, vzdelávaní, školstve, priemysle aj online službách. Platí to pre všetky oblasti, akými sú dáta, siete, koncové zariadenia, aplikácie aj cloudové úložiská.

www.cybergame.sk

Súťaž je rozdelená do štyroch tematických vetiev, každá obsahuje viacero scenárov a účastníkom stačí na hru vlastný počítač a voľne dostupné analytické nástroje. CyberGame má parametre kybernetického cvičenia, ale je koncipovaná tak, že obsahuje úlohy rôznej náročnosti a súťaží sa vo viacerých kategóriách.

Odborným garantom súťaže je Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT a všetky úlohy vytvoril tím jeho profesionálov. CyberGame bude trvať desať týždňov, pričom úlohy budú aktualizované priebežne.

Najlepší hráč v celkovom hodnotení, najlepšia hráčka a najlepší hráč študent vyhrajú cestu do malvérového laboratória ESET do Montrealu. Hráčsky notebook ROG Flow Z13 dostane najmladší hráč, softvérové licencie ESET najlepší účastníci z verejnej správy a hráči vo vetvách.

Zaregistrujte sa na www.cybergame.sk!

[1] Zdroj: CYBERSECURITY WORKFORCE STUDY, 2020: Cybersecurity Professionals Stand Up to a Pandemic

Článok prevzatý z sk-cert.sk.