Naozaj s úprimnou radosťou sme v posledných rokoch sledovali informácie v médiách o Radoslavovi Danilákovi, ako o jednom z najuznávanej-ších svetových hardvérových architektov.
„S Radoslavom som mal totiž možnosť sa aj osobne stretnúť, ako s mojím študentom už počas jeho štúdia na Katedre počítačov a informatiky Technickej univerzity v Košiciach a naozaj si ho doteraz ako jedného z mala mojich da sa povedať tisícok študentov dobre pamätám. Vidím ho ako stojíme s nim pred dverami kancelárie profesora Jelšinu, ktorý viedol predmet počítačové architektúry. Pamätám si, ako Rado držal v rukách výkresy s riešením architektúry špeciálneho aritmetického koprocesora, ktorého riešenie chcel profesorovi ukázať a o ktorých sme predtým dlho diskutovali“.
Preto som sa naozaj potešil, keď som mal možnosť Radoslava s jeho tímom spolu s vedením klastra Košice IT Valley osobne privítať v UVP TECHNICOM Technickej univerzity v Košiciach 11.10.2021 a diskutovať s ním o jeho ďalších zámeroch a aj o záujme o spoluprácu jeho firmy TACHYUM (https://www.tachyum.com/sk/) s Technickou univerzitou v Košiciach.
„Čipy sa za posledné mesiace stali horúcou témou, ich nedostatok zastavuje linky v automobilkách a svet si zrazu uvedomuje, aký veľmi je závislý od niekoľkých ázijských výrobcov. S rozvojom digitalizácie bude dopyt po nich v budúcnosti rásť, a teraz sa rozhoduje, kto bude novým Intelom v ére umelej inteligencie“, povedal Radoslav Danilák, zakladateľ a šéf slovensko-americkej firmy Tachyum. Verí, že jeho vlastný čip nazvaný Prodigy spôsobí v odvetví revolúciu. Firma jeho prototyp predstavila v polovici júna na bratislavskej konferencii Globsec. Podľa R. Daniláka je výnimočný tým, že má omnoho nižšiu spotrebu energie a vyššiu rýchlosť ako konkurencia. Tomu zodpovedá aj cena, najvýkonnejšia verzia stojí tisíce dolárov.
R. Danilák hovorí, že už o pár rokov by Tachyum mala byť firmou s miliardovým obratom. Čipy Prodigy by mali znížiť spotrebu energie v datacentrách na desatinu, predpovedá podnikateľ, ktorý už v minulosti úspešne založil a predal niekoľko firiem. Jednou z nich je SandForce, ktorá vyrábala kontroléry k flash diskom. Za minulej koalície získal Tachyum od štátu pôžičku 15 miliónov eur.
Slovák s americkým pasom hovorí, že s jeho čipmi sa dajú postaviť superpočítače za menej ako desatinu ceny tých, čo sú aktuálne na trhu. Tento projekt ponúkol aj Slovensku. Pri takýchto cenách prestane byť umelá inteligencia luxusom, superpočítač by si mohli dovoliť napríklad aj veľké univerzity.
„Zdemokratizuje to umelú inteligenciu,“ hovorí R. Danilák. „Aj autá boli kedysi luxusné a drahé. Alebo kalkulačky. Naša nová technológia rapídne zníži cenu.“ Viac na DENNIK N.
František Jakab, riaditeľ UVP