Vzdelávací program MyMachine Slovakia realizuje Karpatská nadácia a tento 7. ročník sa zameral na rozvoj tvorivosti, komunikácie a spolupráce. Deti zo 14 základných škôl nakreslili svoje vysnívané vynálezy, študenti 9 fakúlt navrhli, ako by sa dali vyrobiť a študenti 14 stredných technických škôl z nich podľa týchto návrhov vyrobili funkčné prototypy. Výsledkom tejto nezvyčajnej spolupráce je stroj na domáce úlohy, futbal v tme, objímajúci robot Ron a ďalších 15 skvelých vynálezov, ktoré sa slávnostne odhalili na podujatiach MyMachine EXPO v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici.

„Sme radi, že sme súčasťou projektu, ktorý podporuje kreativitu a zároveň hľadá technické riešenie tak, aby sa sny stali skutočnosťou. Podporuje u detí vieru v seba a svoje schopnosti a zároveň prináša výzvy a riešenia. Dáva tak mladým ľuďom jasný odkaz, že každý sen sa môže stať skutočnosťou a hoci na niektoré sny dnes ešte nemáme technické riešenie, práve vďaka programom ako je MyMachine sa raz z vízie môže stať prevratný objav a z vizionára významný vynálezca. Teší nás, že toľko mladých ľudí sa nenechalo ovplyvniť klasickým zamietavým postojom „nedá sa“ a zvolilo si cestu hľadania odpovedí a technických riešení. Práve oni raz budú písať novú kapitolu našej budúcnosti, ktorú čakajú výzvy, a to vrátane oblasti energetiky a jej potrebnej transformácie,“ povedala Zuzana Bednárová, vedúca odboru CSR a komunikácie, SEPS. Nadačný fond Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) v Nadácii Pontis bola totiž generálnym partnerom 7. ročníka MyMachine Slovakia.

MyMachine EXPO v Košiciach

Košický Kulturpark privítal 26. júna takmer 200 detí, ktoré si prišli pozrieť svoje vysnívané vynálezy. Slávnostný program otvorili výkonná riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel a Ján Kráľ, prodekan Strojníckej fakulty TUKE, ktorá je odborným garantom MyMachine. Súčasťou programu bola detská konferencia, na ktorej deti rozprávali o svojich vynálezoch. Následne si ich prvýkrát naživo odhalili.

Na MyMachine EXPO v Košiciach sa odovzdali tieto vynálezy:

  • Dodo 1000 – Upratovací pomocník, ktorý veselo jazdí po triede a zbiera odpadky, hračky alebo pomáha pani učiteľke zbierať zošity od detí.
  • Futbal v tme – Hrať futbal je taká zábava, ale čo robiť, keď zapadne slnko a loptu už nevidieť? Vtedy sa dá trénovať v tomto interaktívnom stane so svietiacou loptou.
  • Guličkomat – Mega Newtonova hojdačka, ktorá nás upokojí, keď máme náročný deň a ešte sa s ňou aj naučíme, ako funguje princíp zachovania energie a hybnosti.
  • Kinetická socha – Dizajnová socha, na ktorej sa mení robot na auto a späť.
  • Lízankomat Matúš – Vysmiaty kamarát, ktorý ponúkne dobroty od výmyslu sveta.
  • Objímací robot Ron – Milý a mäkký kamarát Ron je tu pre nás vždy, keď sa potrebujeme upokojiť, rozveseliť a cítiť lepšie.
  • Robot Milan – Rozprávajúci robot, s ktorým môžeme používať tie najlepšie logopedické aplikácie a naučiť sa pekne rozprávať.
  • Stroj na písanie domácich úloh – Pero, čo nám napíše úlohy? S najnovšími technológiami ako laser a umelá inteligencii je to hračka!
  • Terkin sen – Interaktívna lavička, na ktorej sa môžeme pohodlne usadiť a zahrať si logopedické aj iné zábavné aplikácie.

MyMachine EXPO v Banskej Bystrici a v Bratislave

Na MyMachine EXPO v Banskej Bystrici 13. júna. a Bratislave 20. júna. sa odovzdali tieto vynálezy:

  • Lietajúci batoh – Skejtík, ktorý pomáha pri nosení ťažkej tašky do školy a zo školy.
  • Teplohrnček – Špeciálny hrnček s farebnými svetielkami, ktorý napovie, akú teplotu má môj nápoj.
  • Záchrana Roba Boba – Rob Bob je milý robot, ktorý pomôže s upratovaním, varením a prácami v domácnosti, až dokým sa jedného dňa nepokazí. V tejto počítačovej hre ho treba nájsť a opraviť pomocou USB kľúča so záchranným antivírusom.
  • Lietajúce autíčko – Deti nám v tomto aute, našťastie, neuletia, ale budú sa cítiť, ako by naozaj lietali.
  • Elektrická ľadvinka s megakrabicou – Bláznivý dvojvynález v tvare chobotnice a megakrabice s fixkami.
  • Hľadač – Pátrač – Stratené kľúče, peňaženka či mobil už nikdy nebudú problém. Hľadač – pátrač nájde všetko bez problémov.
  • T-triedič oblečenia 4000 – Triedenie oblečenia pred praním už viac nebude problém, zabudované senzory rozdelia bielizeň za vás.

Uveriť, že všetko sa dá

Deti sú veľmi vďační, ale aj nároční „zákazníci“. Študenti si pri práci na zhmotnení ich nápadov posilňujú technické aj komunikačné zručnosti. Stredoškolák Peter zo Strednej odbornej školy priemyslu a služieb sv. Jozafáta v Trebišove to zhodnotil takto: „Pri výrobe Lízankomatu sme mali aj nejaké problémy, ale podarilo sa nám to a vo finále to dobre dopadlo. Naučili sme sa vysporiadať s výzvami a pristupovať k problémom tvorivo. Bola to zábava a dobrá skúsenosť.“

Pretvoriť detský nápad na niečo realistické je výzva a vysokoškoláci na začiatku často neveria, že to dokážu. V MyMachine sa však presvedčia, že dokážu nečakané, ako aj Samuel zo Strojníckej fakulty TUKE: „Deti chceli autíčko, ktoré sa zmení na robota a mne napadlo urobiť kinetickú sochu, ktorá sa mení otáčaním jednotlivých vrstiev. Pri výrobe som sa naučil veľa vecí a ďakujem, že som mohol byť súčasťou tohto projektu. Verím, že prepájanie základných, stredných a vysokých škôl je dobrá myšlienka.“

Pre malé deti môže byť to, že niekto skutočne zhmotnil ich bláznivý nápad do niečoho realistického a funkčného, veľkou motiváciou. Veríme, že vďaka tomuto zážitku budú chcieť byť aj v dospelosti tými, ktorí menia svet k lepšiemu. Žiačka zo ZŠ Važecká v Prešove zhodnotila záverečné podujatie takto: „Zo všetkých vynálezov sa nám najviac páči ten náš. Ron je veľmi pekný. Je to robot, ktorý nás objíme, keby nám bolo smutno.“

Dôležité odkazy

Článok prevzatý z grantup.sk