dec 11, 2024 | Podnikanie v EÚ

Vysielanie zamestnancov do Nemecka

Právo voľného poskytovania služieb podporuje mobilitu zamestnancov mimo domovskej krajiny v čoraz väčšej miere. Podniky z členských štátov EÚ a EHP majú v Nemecku právo prechodne poskytovať služby bez povinnosti založenia pobočky alebo prevádzkarne.

Smernica 96/71/ES o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb, Smernica (EÚ) 2018/957 o zmene smernice 96/71/ES a Smernica (EÚ) 2014/67/EÚ o vykonávaní a kontrole smernice o vysielaní pracovníkov stanovujú pravidlá týkajúce sa vysielania zamestnancov do krajín EÚ.

Vysielanie zamestnancov do Nemecka sa namiesto jednej transpozície zakladá na 3 rámcových aktoch:

  • Zákon o minimálnej mzde (Mindestlohngesetz – MiLoG),
  • Zákon o vysielaní zamestnancov (Arbeitnehmer-Entsendegesetz – AEntG),
  • Zákon o poskytovaní dočasných pracovníkov (AÜG).

Štátni príslušníci EÚ/EHP a Švajčiarska, ktorí majú záujem o cezhraničné poskytovanie služieb v Nemecku, môžu poskytovať služby, pokiaľ majú v krajine pôvodu oprávnenie na výkon porovnateľných činností. V prípade služieb, ktoré patria do viazaného remesla, je potrebné predložiť takzvané oznámenie o poskytovaní služieb ako doklad o kvalifikácii. Dané oznámenie je potrebné poskytnúť remeselníckej komore okresu, v ktorom bude objednávka realizovaná.

Povinnosti zamestnávateľov pred vyslaním zamestnancov do Nemecka

Zamestnávatelia, ktorí majú záujem vyslať svojich zamestnancov na výkon prác v Nemecku sú povinní dodržiavať niekoľko pravidiel týkajúcich sa minimálnej mzdy a pracovných podmienok, aby mohli oznámiť vyslanie svojich zamestnancov. Tieto podmienky sú obsiahnuté v kolektívnych zmluvách a právnych predpisoch a musia byť uvedené v oznámení podľa zákona o minimálnej mzde. Pre dodržanie týchto pravidiel stačí, aby zamestnávateľ podal oznámenie o vyslaní online prostredníctvom portálu pre registráciu minimálnej mzdy. Pre používanie elektronického portálu sa vyžaduje jednorazová registrácia. Každú zmenu je potrebné ohlásiť elektronicky. Oznámenie o vyslaní musí byť podané pred začatím výkonu prác v Nemecku bez ohľadu na dobu jej trvania. V ohlásení je potrebné uviesť osobu oprávnenú na preberanie písomností v Nemecku ako aj plán prác.

Oznámenie zvyčajne obsahuje základné informácie o vyslaní, ako napr:

  • totožnosť vyslaných pracovníkov;
  • predpokladané trvanie vyslania;
  • povaha práce;
  • a ďalšie dôležité údaje.

Zamestnávateľ musí oznámenie o vyslaní evidovať, archivovať a riadne uchovávať a na požiadanie ho predložiť príslušným orgánom.

Dodržiavanie nemeckých pracovnoprávnych a sociálno-právnych predpisov kontroluje colný orgán – Finančná kontrola pre čiernu prácu (Finanzkontrolle Schwarzarbeit, „FKS“).

Oznámenie o vyslaní sa vyžaduje v špecifických odvetviach (podľa § 18 zákona o vysielaní zamestnancov) vrátane hlavných a pomocných stavebných prác, pokrývačských prác, elektrikárskych prác, lešenárskych prác, maliarskych prác a čistenia budov.

Na niektoré činnosti sa vzťahujú výnimky z oznamovacej povinnosti, napr. v prípade ak je zamestnanec vyslaný do Nemecka s cieľom uskutočniť prvotné montážne alebo inštalačné práce (netýka sa stavebných prác), ktoré:

  • sú súčasťou dodacej zmluvy,
  • sú nevyhnutné na uvedenie dodaného tovaru do prevádzky a
  • sú vykonávané odbornými pracovníkmi alebo vyškolenými pracovníkmi dodávateľského podniku a
  • trvanie činnosti v Nemecku neprekročí osem dní ročne.

Výnimky sa týkajú aj činnosti s cieľom:

  • absolvovať schôdze alebo viesť rokovania, vypracovať zmluvné ponuky alebo uzatvárať zmluvy
  • navštíviť veľtrh, konferenciu alebo zasadnutie.

Vyslaní zamestnanci z EÚ/EHP nepotrebujú na poskytovanie služieb povolenie na pobyt ani povolenie na prácu. Pracovníci z tretích krajín môžu poskytovať služby v Nemecku pokiaľ vo vysielajúcej krajine majú vydané dlhodobé povolenie na pobyt a výkon ich činnosti v Nemecku nepresiahne 3 mesiace v priebehu 12 mesiacov. Ak je predpoklad, že ich vyslanie presiahne obdobie 3 mesiacov, je potrebné požiadať veľvyslanectvo vo vysielajúcej krajine o víza.

Dokumenty potrebné počas vyslania zamestnanca v hostiteľskej krajine

Pri vysielaní zamestnancov do Nemecka je spoločnosť, rovnako ako aj jej vyslaní zamestnanci, povinná spolupracovať s nemeckými úradmi v prípade colnej kontroly. Požadované dokumenty:

  • preukaz totožnosti;
  • dohoda o vyslaní;
  • pracovné povolenie (v prípade potreby);
  • pracovná zmluva;
  • výplatné pásky;
  • doklady o vyplatených mzdách;
  • doklady o pracovnom čase.

Tieto dokumenty musia byť k dispozícii na nemeckom území a v nemeckom jazyku. V prípade požiadania je potrebné ich poskytnúť úradom. Nespolupráca môže viesť k správnemu deliktu.

Zamestnávatelia z krajín EÚ, ktorí neoznámia alebo nesprávne oznámia vyslanie zamestnancov do Nemecka alebo neposkytnú vyslaným zamestnancom minimálne pracovné podmienky porušujú predpisy. Takéto porušenie je trestné a pokutované.

Minimálne požiadavky na pracovné podmienky

Všeobecné podmienky zamestnávania platia pre všetky sektory a vzťahujú sa predovšetkým na pracovný čas, BOZP, oblasť odmeňovania, príplatkov, dovolenky a náhrad za dovolenku a pod.

Výška minimálnej mzdy sa upravuje každých 6 mesiacov, resp. 1. januára a 1. júla.

Pri určitých remeselných odvetviach sú uplatňované všeobecne záväzné tarifné minimálne mzdy. K týmto odvetviam patria: elektrotechnika, maliarstvo a lakovníctvo, pokrývačstvo, čistenie budov, lešenárstvo, kominárstvo. Aktuálny zoznam takýchto remeselných odvetví je uverejnený na webovej stránke Spolkového ministerstva pre prácu a sociálne veci.

Spoločnosti EÚ musia dodržiavať záväzné kolektívne zmluvy v konkrétnych odvetviach. Zoznam záväzných kolektívnych zmlúv k 1. októbru 2024: AVE-Verzeichnis stánok 01.10.2024.

Pri dlhodobom vyslaní zamestnancov do Nemecka, ktoré presahuje 12 mesiacov sa od 30. júla 2020 uplatňujú dodatočné pravidlá. Tie sa uplatňujú odo dňa, od ktorého vyslanie pracovníka trvá dlhšie ako 12 mesiacov. Na základe odôvodnenia k predloženému oznámeniu je možné toto obdobie predlžiť na 18 mesiacov.

Sociálne zabezpečenie v Nemecku

Na základe nariadenia Európskej komisie 883/2004 je vysielajúca spoločnosť povinná požiadať o vydanie osvedčenia A1 v domovskej krajine pre každého vyslaného zamestnanca. Tento dokument deklaruje, v ktorej krajine je za zamestnanca platené sociálne zabezpečenie. Spravidla platí právo sociálneho zabezpečenia vysielajúceho štátu EÚ. Pokiaľ vyslanie zamestnanca presiahne 24 mesiacov, je potrebné skontrolovať, či sa poisťovacia povinnosť presúva do Nemecka.

SOKA – Bau (Sozialkassen der Bauwirtschaft resp. Stavebný sociálny fond)

Spoločnosti vysielajúce svojich pracovníkov (zamestnancov alebo SZČO) na stavebné práce musia preveriť, či pre ne platí povinnosť prispievať do dovolenkového a vyrovnávacieho fondu (ULAK) SOKA – BAU.

 

Dovolenkový a vyrovnávací fond (ULAK) nemeckého stavebníctva je inštitúcia prijímajúca platby (sociálne príspevky) podnikov za zamestnancov vykonávajúcich stavebné práce. Tieto príspevky, ktoré centrálne spravuje, nie sú súčasťou zdravotného a dôchodkového poistenia plateného v domovskej krajine.

Ďalšie informácie sú k dispozícii na webovej stránke SOKA – BAU: www.soka-bau.de.

 

Tento článok má informatívny charakter. Nakoľko existujú aj v nemeckom pracovnom práve rôzne výnimky, odporúčame, aby ste svoje záležitosti konzultovali s odborníkmi. Potrebné informácie vám radi získame prostredníctvom našich nemeckých partnerov.

 

Kontakt: Enterprise Europe Network pri UVP TECHNICOM, e-mail: een@uvptechnicom.sk