Prímorská krajina Chorvátsko púta pozornosť nielen dovolenkárov, ale taktiež zahraničných spoločností so záujmom poskytovať služby v tejto dovolenkovej destinácii. V tomto článku vám prinášame užitočné informácie pre poskytovanie dočasných služieb v Chorvátsku.
Čo potrebujete vedieť predtým ako vyšlete svojich zamestnancov, alebo budete vyslaným na práce do Chorvátska?
Vyslaní pracovníci, ktorí sú štátnymi príslušníkmi Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a štátnymi príslušníkmi tretích krajín legálne zamestnanými v krajine, v ktorej je usadený zahraničný zamestnávateľ (vysielajúca spoločnosť) nepotrebujú pracovné povolenie, ale ak by ich práca mala trvať dlhšie ako tri mesiace, mali by si zaregistrovať prechodný pobyt na účel práce vyslaného pracovníka.
Prechodný pobyt je udelený zahraničnej osobe, ktorá má v úmysle zdržiavať sa, alebo sa zdržiava v Chorvátskej republike na nasledujúci účel práce vyslaného pracovníka (povolenie na prechodný pobyt), ak:
- preukáže účel prechodného pobytu,
- je držiteľom platného cestovného dokladu;
- má finančné prostriedky na svoju obživu,
- má zdravotné poistenie,
- nemá zákaz vstupu a pobytu v Chorvátskej republike,
- nie je považovaný za hrozbu pre verejný poriadok, národnú bezpečnosť alebo verejné zdravie.
Vysielajúci zamestnávateľ, ktorý vysiela zamestnancov do Chorvátska, musí počas obdobia vyslania dodržiavať niekoľko minimálnych záväzných pravidiel stanovených pracovným právom platným v Chorvátsku, ktoré sa týkajú nasledujúcich pracovných a zamestnaneckých podmienok:
- minimálna mzda vrátane zvýšenej mzdy za prácu nadčas (mzda vyplatená vyslanému pracovníkovi počas obdobia vyslania nesmie byť nižšia ako chorvátska minimálna mzda zaručená na úrovni práv stanovených právnymi predpismi Chorvátskej republiky, t. j. kolektívnymi zmluvami, ktoré boli vyhlásené za všeobecne platné pre všetkých zamestnávateľov a pracovníkov v určitej oblasti, odvetví alebo činnosti podľa osobitného predpisu);
- predpísaná maximálna dĺžka pracovného času a minimálna dĺžka odpočinku;
- minimálna dĺžka platenej dovolenky za kalendárny rok (vaši pracovníci majú nárok na dovolenku a náhradu mzdy);
- bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci;
- ochranné opatrenia pri práci tehotných žien, žien, ktoré nedávno porodili alebo dojčia, a maloletých;
- pravidlá zakazujúce diskrimináciu a pravidlá na ochranu a podporu rodovej rovnosti;
- podmienky zamestnávania pracovníkov, najmä poskytovanie pracovníkov podnikom dočasného zamestnávania.
Tieto pracovné podmienky sú zaručené na úrovni práv ustanovených právnymi predpismi Chorvátskej republiky, t. j. kolektívnymi zmluvami, ktoré boli vyhlásené za všeobecne platné pre všetkých zamestnávateľov a pracovníkov v určitej oblasti, odvetví alebo činnosti podľa osobitného predpisu.
Administratívne požiadavky pre vysielajúcu spoločnosť
Pri poskytovaní služieb v Chorvátskej republike je každý poskytovateľ služieb (zamestnávateľ), ktorý vysiela pracovníkov do Chorvátska, bez ohľadu na štát, v ktorom má sídlo, povinný pred začatím vyslania/ pred začatím akejkoľvek práce alebo služby v Chorvátsku predložiť Vyhlásenie o vyslaní a informovať chorvátske orgány o svojom zámere vyslať pracovníkov.
Vyhlásenie o vyslaní sa predkladá Štátnemu inšpektorátu – Inšpekcii práce elektronicky na túto adresu:
e-mail: postingdeclaration.inspektorat@mrms.hr
Formulár vyhlásenia o vyslaní je k dispozícii tu.
Povinnosti spoločností vysielajúcich zamestnancov do Chorvátska
- Povinnosť určiť kontaktnú osobu, ktorá počas doby vyslania vedie príslušnú dokumentáciu v Chorvátsku, ktorá je k dispozícii inšpekčnému orgánu a iným príslušným chorvátskym orgánom (§ 86 ods. 13 Foreigners Act)
Vysielajúca spoločnosť musí vo vyhlásení o vyslaní splnomocniť a určiť osobu, ktorá bude na území Chorvátskej republiky počas doby vyslania v mieste výkonu práce alebo inom jasne vymedzenom a dostupnom mieste v Chorvátskej republike viesť alebo sprístupňovať alebo si ponechávať kópie (v papierovej alebo elektronickej forme) pracovnej zmluvy alebo pracovného listu, výpočet mzdy s uvedením všetkých náležitostí a spôsobu určenia výšky mzdy, výplatné pásky, doklady o vyplatení mzdy, pracovné výkazy s uvedením začiatku, konca a trvania denného pracovného času a/alebo kópie rovnocenných dokumentov, pre pracovné povolenie štátneho príslušníka tretej krajiny alebo iný úkon preukazujúci, že pracovník je legálne zamestnaný, a iné dôkazy potrebné na kontrolu a dohľad (ako je kópia zmluvy medzi dodávateľom a zahraničným zamestnávateľom, doklady v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci), a na požiadanie príslušných orgánov zabezpečiť preklad týchto dokladov do chorvátskeho jazyka a poskytnúť príslušným orgánom všetky ďalšie potrebné informácie.
- Povinnosť uchovávať niektoré doklady po ukončení vyslania
Vysielajúca spoločnosť musí uchovávať a na požiadanie príslušných orgánov Chorvátskej republiky predložiť doklady uvedené v bode 1. po dobu piatich rokov po skončení vyslania.
- Povinnosť určiť domáceho oprávneného príjemcu v Chorvátsku (článok 86 ods. 14 Foreigners Act)
Vo vysielacom vyhlásení musí vysielajúca spoločnosť určiť osobu s bydliskom v Chorvátskej republike, ktorá bude oprávnená v mene a na účet vysielajúcej spoločnosti spolupracovať s príslušnými orgánmi a v prípade potreby prijímať, doručovať a odosielať žiadosti, oznámenia a iné písomnosti a zasielať ich vysielajúcej spoločnosti.
V prípade, že sa počas doby vyslania zamestnancov odoslané údaje zmenia, je vysielajúca spoločnosť povinná nahlásiť aj každú zmenu týchto údajov zaslaním tlačiva Form 2. Toto oznámenie je potrebné zaslať najneskôr do 3 pracovných dní od zmeny údajov, a to elektronicky na túto e-mailovú adresu: postingdeclaration.inspektorat@mrms.hr.
Vysielajúca spoločnosť musí uviesť dátum odoslania Vyhlásenia o vyslaní alebo Oznámenia o zmene údajov.
Administratívne požiadavky pre vyslaného zamestnanca
Vyslaný zamestnanec musí byť riadne zamestnaný, musí mať doklady preukazujúce dodržiavanie pracovných podmienok ako pracovnú zmluvu so zamestnávateľom (vysielajúcou spoločnosťou), formulár A1, individuálny mzdový list, výplatnú pásku a identifikačnú kartu. Na žiadosť kontrolného orgánu musia byť doklady preložené.
Vyslaný zamestnanec je pred odchodom na vyslanie povinný požiadať v Sociálnej poisťovni o vydanie formulára A1, ktorý ho oprávňuje zostať poisteným v domovskom systéme sociálneho zabezpečenia (až na 2 roky). Vyslaný zamestnanec môže byť počas svojho pobytu v Chorvátsku požiadaný, aby predložil chorvátskym orgánom formulár A1 alebo kópiu žiadosti o povinné dôchodkové a zdravotné poistenie.
Poistenci z iných členských štátov Európskej únie (EÚ), krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP – Island, Lichtenštajnsko a Nórsko), Švajčiarska alebo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska majú nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v Chorvátsku na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) alebo dočasného náhradného osvedčenia EPZP. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.
MZDY
Počas obdobia vyslania do Chorvátska musia byť pracovníci vo všetkých odvetviach odmeňovaní minimálne vo výške minimálnej mzdy stanovenej zákonom, s výnimkou odvetvia stavebníctva a odvetvia stravovania/turizmu, kde musia byť odmeňovaní minimálne vo výške stanovenej existujúcou všeobecne záväznou/platnou kolektívnou zmluvou v Chorvátsku.
Právne odkazy:
- Zákon o minimálnej mzde;
- Nariadenie o minimálnej mzde (prijímané každoročne na konkrétny rok);
- Zákonník práce (časť 11. Mzda a náhrada mzdy, články 90-97);
- Všeobecne záväzná kolektívna zmluva v odvetví stavebníctva;
- Všeobecne záväzná kolektívna zmluva v odvetví stravovania/turizmu.
Pracovná doba
Pracovná doba je v prípade práce na plný úväzok stanovená na osem hodín denne resp. 40 hodín týždenne. Zamestnancovi, ktorý odpracuje najmenej šesť hodín denne, vzniká nárok na prestávku v trvaní najmenej 30 minút. Tento čas prestávky je zahrnutý do pracovného času a je zamestnancovi platený. Zamestnanec má právo na dvanásť hodín nepretržitého odpočinku denne. V prípade sezónnych prác u zamestnancov pracujúcich v dvoch zmenách sa uplatňuje výnimka, pri ktorej denný odpočinok nesmie byť kratší ako osem hodín. Zamestnanci majú nárok na 24 hodinový nepretržitý odpočinok (nedeľa a deň jej predchádzajúci, alebo deň po nej). Zamestnanec môže vykonávať prácu nadčas, maximálne však 50 hodín týždenne, pričom nadčasy nesmú prevýšiť počet 180 hodín ročne (s výnimkou kolektívnych zmlúv, kedy nesmú prevýšiť 250 hodín ročne). Zamestnanec musí s prácou nadčas písomne súhlasiť.
Tento článok má informatívny charakter. Nakoľko existujú aj v chorvátskom pracovnom práve rôzne výnimky, odporúčame, aby ste svoje záležitosti konzultovali s odborníkmi. Potrebné informácie vám radi získame prostredníctvom našich chorvátskych partnerov.
Kontakt: Enterprise Europe Network pri UVP TECHNICOM, e-mail: een@uvptechnicom.sk