Ani nie mesiac po návšteve svojej Alma mater Ing. Radoslavom Danilakom, CEO zo spoločnosti TACHYUM s.r.o. a jeho tímom, sa uskutočnila ďalšia jeho návšteva na Technickej univerzite v Košiciach, ktorá však už bola venovaná „spečateniu“ záujmu o výskumno-vývojovú spoluprácu medzi spoločnosťou TACHYUM a TUKE, podpisu Memoranda o spolupráci.

Podpis MoU sa uskutočnil v priestoroch rektorátu TUKE a v zastúpení rektora bolo memorandum podpísane prorektorom TUKE pre transfer technológie a inovácie, prof. Ing. Antonom Čižmárom, CSc. a CEO spoločnosti Tachyum s.r.o., Ing. Radoslav Danilák, PhD.

Podpisom MoU partneri potvrdili záujem o úzku výskumno-vývojovú spoluprácu v oblasti super počítačových technológií, umelej inteligencie, pokročilých výpočtových metód a technológií. Spoločnosť TACHYUM prejavila záujem o vytvorenie výskumno-vývojového pracoviska v priestoroch UVP TECHNICOM.

Čipy sa za posledné mesiace stali horúcou témou, ich nedostatok zastavuje linky v automobilkách a svet si zrazu uvedomuje, aký veľmi je závislý od niekoľkých ázijských výrobcov. S rozvojom digitalizácie bude dopyt po nich v budúcnosti rásť, a teraz sa rozhoduje, kto bude novým Intelom v ére umelej inteligencie“, povedal R. Danilák.  R. Danilák verí, že jeho vlastný čip nazvaný Prodigy spôsobí v odvetví revolúciu. Firma jeho prototyp predstavila na bratislavskej konferencii Globsec. Podľa R. Daniláka je výnimočný tým, že má omnoho nižšiu spotrebu energie a vyššiu rýchlosť ako konkurencia. Tomu zodpovedá aj cena. Čipy Prodigy by mali znížiť spotrebu energie v datacentrách na desatinu, predpovedá podnikateľ, ktorý už v minulosti úspešne založil a predal niekoľko firiem. Jednou z nich je SandForce, ktorá vyrábala kontroléry k flash diskom.

Slovák s americkým pasom hovorí, že s jeho čipmi sa dajú postaviť superpočítače za menej ako desatinu ceny tých, čo sú aktuálne na trhu. Tento projekt ponúkol aj Slovensku. Pri takýchto cenách prestane byť umelá inteligencia luxusom, superpočítač by si mohli dovoliť napríklad aj veľké univerzity.

Radoslav Danilak, zakladateľ a CEO spoločnosti TACHYUM s.r.o. (www.tachyum.com/sk/), absolvent TUKE, je v súčasnosti jedným z najuznávanejších svetových hardvérových architektov.

František Jakab, riaditeľ UVP